מילואימניק – דע את זכויותיך
הסתכלתם בתיבת הדואר וראיתם צו מילואים? לפני שאתם אורזים צ'ימידן, חשוב לדעת ששירות המילואים הוא לא אסון בלתי נמנע. באותה מידה שבאות החובות, מגיעות גם הזכויות. לפניכם מספר זכויות של משרת בשירות מילואים שליקטנו עבורכם, בסיוע דנה נוף עורך דין צבאי. ועו״ד דביר, רייכרט, שורץ – עורך דין פלילי בצפון.

סטודנט

סטודנטים שמשרתים במילואים עלולים להחמיץ חומר לימודי חשוב, ואף להיעדר מבחינות ולאחר בהגשת מטלות. לשם כך, חשוב לדעת את זכויותיכם. שירות מילואים של סטודנטים מקוצר ל-21 ימים בשנה, ולתלמידי מכינה ל-12 ימים. אם אינכם יכולים להגיע לשירות מילואים שאורך מעל לשישה ימים, אתם רשאים להגיש טופס ולת"ם לועדה אשר תבחן את בקשתכם, ותחליט אם לקצר או לדחות את השירות. גם מוסד הלימודים מסייע לחיילי מילואים במתן מועדי בחינות נוספים, דחיית מועדי הגשות, כרטיסיה לצילומי החומר הנלמד, ועוד.

בן זוג לאישה הריונית/ יולדת

אם אשתך בחודש התשיעי להריונה, וזומנת לשירות מילואים של ארבעה ימים ויותר, אתה רשאי להשתחרר משירות המילואים. כמו כן, אם בת זוגך נמצאת בשמירת היריון, תוכל להגיש בקשה לשחרור או לדחיית השירות.

אבות

אם קיבלת צו גיוס למילואים ונולד לך ילד באותה עת, תוכל לבקש שחרור בבקשה שתוגש עד עשרה ימים ממועד השירות. תוכל להשתחרר משירות מילואים במשך חודש מיום הלידה. הדבר נכון גם לגבי אימוץ. אבות לשישה ילדים ומעלה זוכים להקלות בשירות, כגון קיצור השירות ושחרור מוקדם לבית, הצבה בתחומי הקו הירוק בלבד והקלה בתנאים.

אמהות

נשים משרתות במילואים עד גיל הפטור או עד היריון או הורות. אישה שיולדת זכאית לשחרור מלא משירות מילואים, אלא אם כן תפקידה מחייב אחרת או שהיא מתנדבת.

חיילים שכולים

בני משפחות שכולות לא יוצבו בתעסוקה מבצעית וביעדים קדמיים או מעבר לתחומי הקו הירוק. בן יחיד למשפחה שכולה או בן למשפחה ששכלה שני בנים או יותר, ישרת שירות מילואים קל"ב וילון בביתו. בכל מקרה, בשנת האבל הראשונה לא ייקרא לשירות מילואים מכל סוג שהוא.

עובדים

חשוב לדעת: החוק אוסר על פיטורי שכירים בגין שירות מילואים, ובמידה ופוטר העובד הוא זכאי לסיוע משפטי מטעם משרד הביטחון.

עובדים שכירים זכאים לקבלת תשלום על השירות, המחושב לפי מספר ימי המילואים כפול המשכורת היומית. לשכירים בעלי משכורת משתנה יחושב התשלום בשקלול שונה של חישוב ההכנסה הממוצעת בשלושת החודשים שקדמו לשירות. הדבר נכון גם לגבי עצמאים. חיילי מילואים שאינם שכירים ואינם עצמאיים זכאים לתגמול מינימלי של 5423 ש"ח לחודש ולא פחות מ-180.77 ש"ח ליום.

חיילי מילואים ששירתו מעל עשרה ימים בשנה זכאים להטבות של הביטוח הלאומי ורשות המיסים ולתגמולים מיוחדים. חיילי מילואים שכירים או עצמאיים, אשר זומנו לשירות מילואים של שישה ימים ומעלה, רשאים גם להגיש טופס ולת"ם לדחיית השירות, אם הם סבורים שהשירות יפגע בתעסוקתם.

חשוב שתדעו כי במידה ונפצעתם במהלך שירותכם הצבאי או הביטחוני תוכלו לתבוע את הפיצוי המגיע לכם באמצעות ניהול תביעה נגד משרד הביטחון. לפרטים נוספים מומלץ לחפש עורך דין העוסק בתביעות מסוג זה.

אז מילואמיניקים, שמרו על עצמכם ועל זכויותיכם

 
נשמח לשמוע את דעתכם על המאמר

תגובות התפרסמו למאמר זה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

1 × 4 =