קטגוריות
מה חדש משפחה

לארגן לילד יום הולדת לבד ולהישאר בחיים: חלק א'

כמו כל דבר בהורות, ימי הולדת הופכים לפרויקט יותר רציני ככל שחולפים העשורים. אוכל לחלוק איתכם מספר רעיונות וטיפים שבעזרתם אני מתמודדת עם האתגר, ומקווה שזה יסייע בידי ההורה העמוס לעמוד במשימה.

דרכים יצירתיות לחגוג לילד יום הולדת , ולהישאר בחיים

חלק א – בלי ליצן ובלי מפעיל

לפני כמה עשורים, כשהיה כל-כך קל להיות הורים, ימי הולדת היו פשוטים מאוד: עוגה, כמה תחרויות – כמו לשלוף בייגלה מהקמח בלי ידיים – הפתעות ושקיות עם ממתקים, ויאללה הביתה. ההורים של אז, בבואם לחגוג את יום ההולדת של הצאצא, בקושי נאלצו להתמודד עם משהו, מלבד 20 ילדים צרחניים, קצפת על השטיח ומשברי "קיבלתי את הפרס שלא רציתי".

אין יום הולדת בלי עוגה

טוב, בסדר, בעצם, גם אז זה לא היה כזה פשוט. ועדיין, כמו כל דבר בהורות, ימי הולדת הופכים לפרויקט יותר רציני ככל שחולפים העשורים. הילדים של היום שבעים יותר, מתוחכמים יותר ומשועממים יותר, הם מוצפים באטרקציות ויותר קשה לעניין אותם. לכן ארגון של יום הולדת לילד בן 6 הפך לבלגן ברמה כזו, שלדעתי בקרוב תחייב לסיים קורס הפקת אירועים.

אוכל לחלוק איתכם מספר רעיונות וטיפים שבעזרתם אני מתמודדת עם האתגר, ומקווה שזה יסייע בידי ההורה העמוס לעמוד במשימה.

 

וגם לא בלי זר והפעלות

השלב הראשון הוא התכנון.

שבו ביחד עם הילד, קחו מחברת ועיפרון כדי לרשום, ותתחילו בעבודה. ראשית, מצאו נושא ליום הולדת. כמובן שזה צריך להיות נושא שהילד אוהב ומתחבר אליו. אציין מראש שלא חייבים שכל המשחקים ביום הולדת יהיו קשורים לנושא אחד, אבל כשיש איזה חוט מרכזי שמקשר את הכול יחד, קל יותר לחשוב על התכנית ולהעלות רעיונות. בעיקרון אפשר לעשות יום הולדת ממש על כל נושא שבעולם. עם ילדים צעירים אפשר לבחור נושא כמו "מים ובועות סבון", אך עם הגדולים תצטרכו להתאמץ קצת יותר.

כעת רושמים את כל הרעיונות שהעלינו ומעריכים כמה זמן ייקח כל אחד מהם. שימו לב שביחד עם ההגעה והאיחורים, ההפעלות, העוגה, החטיפים והשירים, הזמן האופטימאלי לילדים צעירים הוא שעה וחצי. אחרי זה הם פשוט מתעייפים והורסים את הבית ואת מצב הרוח זה לזה ולנו.

לילדים גדולים יותר אפשר לארגן משהו יותר ארוך, כאשר חלק מהתכנית זה פיצה וסרט בדי וי די, אבל ההפעלה עצמה לוקחת לכל היותר שעתיים. קחו את דבריי ברצינות: מניסיוני, הורים שחורגים מהזמן הנקוב, מתקשים להתמודד עם הבלגן שנוצר ומודים שעשו טעות. אז מחקו את הרעיונות שלא נכנסו להערכת הזמן שלכם או השאירו אותם "בהיכון" למקרה שיישאר זמן.

חשוב: בבחירת הנושא והפעילויות הנלוות, אל תתחשבו רק בטעם של הילד אלא גם באופיו ובשלב ההתפתחותי שהוא נמצא בו. אם הוא, נניח, ביישן ולא אוהב להיות במרכז תשומת לב, זו תהיה טעות לבחור בפעילות שבה הוא יידרש להציג "סולו" בפני קהל.

ויש גם אורחים, כמובן

השלב השני הוא ההכנות.

כדי להתחיל בהכנות, אני מציירת טבלה כשמצד ימין רושמים את הפעילות (נניח, תחרות בועות סבון), באמצע – מה צריך לעשות ולהכין (ואם יש כמה מבוגרים או ילדים בוגרים שמתחלקים במשימות, אז מי אחראי על כל חלק), ובצד שמאל – מה האביזרים או החפצים שצריך לקנות או להשיג בשביל זה.

בצורה כזו תהיה לכם גם הערכה לגבי תקציב האירוע, ולמשפחות רבות זה משמעותי. לפעמים בשלב הזה מחליפים פעילות שיוצאת מסובכת ויקרה מאוד ברעיון חילופי שהוא פשוט יותר לביצוע או זול יותר.

קחו לכם לפחות יומיים לארגן, לקנות ולסדר את כל הדברים, אחרת תהיו בלחץ. אם לחתן או לכלת השמחה יש אחים גדולים, שתפו אותם בהכנות ותנו להם משימות גם במהלך החגיגה. זה ילמד אותם המון.

השלב השלישי הוא ארגון העניינים ביום האירוע.

סמנו "וי" ליד כל משימה או אביזר, וודאו שלא שכחתם כלום. בקשו ממישהו שיצלם את החגיגות: לא תצליחו להיות גם בתפקיד המפעיל וגם בתפקיד הצלם בו זמנית. זה גם הזמן לסיים לקשט את הבית או את מקום האירוע (הגינה, גן השעשועים ועוד). בשלב הזה תגלו המון "פאשלות" – תאמינו לי, זה נורמלי ורוב הסיכויים שאף אחד לא ישים לב לזה מלבדכם. קצת תושייה ויצירתיות תמיד דרושים ברגע האחרון לפני שהאורחים באים.

ועל כיבוד אי אפשר לוותר

למרות ההכנות הקפדניות, תמיד משהו יכול להשתבש.

כדאי שיהיו לכם דברים בשלוף לעשות, אם אחת הפעילויות לא מצליחה. יש המון משחקים שתמיד אפשר לשחק בלי הרבה הכנות. רק שברגע הנכון קשה להיזכר בהם, אז עדיף לחשוב על זה מראש ואף לרשום בצד במחברת ההכנות שלכם. אלה יכולים להיות משחקים כמו "פרה עיוורת" שכל מה שצריך בשבילו זה מטפחת, או, אם יום ההולדת מתנהל בחוץ, משחקים קלאסיים כמו חיי שרה או תופסת. אם יום ההולדת מתנהל בבית והאורחים הם מועטים, אפשר לחשוב על אתנחתא של יצירה, משחק שולחן שיש ברשותכם או אפילו סרט קצר. אפשר גם להביא את ארגז התחפושות של פורים ולתת לילדים לבחור לעצמם תחפושת שמתאימה כרגע למצב הרוח שלהם.

משחקי יום הולדת

בחלקים הבאים של המאמר נציע נושאים יצירתיים ולא מסובכים לביצוע של ימי הולדת לקטנים ולגדולים. והעיקר שיהיה במזל טוב.

***

מוגש בחסות גן אירועים ערוגות בושם – אירועים בניחוח אחר.

גן אירועים בשרון

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *