קטגוריות
אופנה יצירה מה חדש פנאי

חרוזים, חריזה ומה שביניהם – סוטאש

אם את/אתה תופר/ת, בודאי נתקלת בשרוך/סרט/צמה דקורטיבי המקושט בד"כ בפרחים ותפור על בגדים. הסוטאש משמש בעיקר כגימור וקישוט בבגדים, להסתרת תפרים, בוילונות ועוד. יותר ויותר יוצרים משתמשים בשרוכים האלה ויוצרים תכשיטים מדהימים.

אם את/אתה תופר/ת, בודאי נתקלת בשרוך/סרט/צמה דקורטיבי המקושט בד"כ בפרחים ותפור על בגדים.
.

 

הסוטאש, שמקור שמו בהונגרית (sujtas) נמצא בשימוש כבר מהמאה ה-18. תמצאו אותו ברשת תחת השמות: Sujtas, Soutache, soo'tash, Soutache, Russia Braid.

הסוטאש משמש בעיקר כגימור וקישוט בבגדים, להסתרת תפרים, בוילונות ועוד. את חוטי הסוטאש ניתן למצוא בכל חנות שמוכרת מוצרי תפירה. מי שמעדיף לא להתעייף, יכול להזמין ברשת.
.

 

הסוטאש נארג בד"כ עם חוטים מתכתיים, משי או שילוב של משי וצמר. במאה ה-20 החלו להוסיף לסוטאש גם צבעים זוהרים וסיבים סינטטיים אחרים. ניתן למצא אותם בכמה עוביים, בצבעים רבים ובטקסטורות שונות.

ומה זה קשור לחרוזים? ובכן, לא החלפתי תחביב, אם כי התעסקתי בתפירה לפני שנים רבות. בשנים האחרונות פורחים תכשיטי הסוטאש. יותר ויותר יוצרים משתמשים בשרוכים האלה ויוצרים תכשיטים מדהימים. את חוטי/שרוכי הסוטאש ניתן למצוא היום גם בחנויות המוכרות חומרים ואביזרים לחריזה. ניתן למצוא לעיתים הדרכות לתכשיטי סוטאש גם במגזינים הידועים לחריזה.
.

 

הטכניקה הבסיסית ליצירת תכשיט סוטאש פשוטה יחסית: מחברים שרוך אל שרוך בחוט ומחט (אפילו רגילים המשמשים לתפירה). הבעיה הגדולה, מבחינתי בכל אופן, היא הגימור – הסתרת קצוות השרוכים והעלמתם – זו העבודה הקשה. לא משנה עד כמה יפה התכשיט שהכנתם מסוטאש. אם הגימור לא מושלם – אין טעם לענוד אותו.

 
.

 

יש ברשת מאות אתרים המסבירים בחינם את טכניקת העבודה ( כולל הגימורים); יש גם סרטוני וידאו ועוד. הנה כמה דוגמאות:

http://www.oceaniecreations.fr/blog/schema-bijoux-perles-broderie-a-la-soutache/

 

http://josette-landart.over-blog.com/article-20614711.html

 

תכשיטי הסוטאש, לרבות השרוכים כמובן, משלבים אינספור חומרים אחרים: פנינים, קריסטלים, חרוזים seed bead, מתכות, תליונים, חימר פולימרי ומה לא?
.

 
.

 

ניסיתי את כוחי בתכשיטים יפיפיים מסוטאש. הצלחתי אפילו ליצור כמה ממש יפים אולם נכשלתי בגימור. לא משנה מה עשיתי, תמיד בצבץ קצה שרוך והרס את כל העבודה. טכניקת יצירת התכשיטים וגימורם מצריכה ניסיון רב: אתם תהרסו הרבה שרוכים עד שתוכלו ליהנות מיציר כפיכם, אבל זה שווה! דרך אגב, מחיר השרוכים זניח יחסית ושווה את ההשקעה הסופית…

סוזי שרקי

2 תגובות על “חרוזים, חריזה ומה שביניהם – סוטאש”

כמעט בככל חנות שמוכרת מוצרי תפירה.
היום גם ניתן לרכוש בחנויות שמוכרות חומרי חריזה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *