קטגוריות
יום יום מה חדש

כולם רוצים שיניים יפות, אבל מה זה יפה?

כאלה אנחנו, מחפשים את היופי: שיניים לבנות וישרות וחיוך מושלם – לפחות, מה שבעיננו נחשב מושלם.

אני מנחש שעבור כמעט כל מי שקורא את השורות הללו, חיוך מושלם הוא חיוך שחושף שיניים לבנות, ישרות ומסודרות
.
אבל יש לא מעט אנשים בעולם שחושבים אחרת. שיניים יפות הן בסופו של דבר – כמו כל כך הרבה דברים אחרים – עניין של זמן, גיאוגרפיה ותרבות. בזמנים אחרים, במקומות אחרים ובתרבויות אחרות שיניים יפות הן לא תמיד ישרות או לבנות.

שיניים ישרות? אצל הבלינזים (באינדונזיה) נהוג דווקא לשייף את השיניים כחלק מההכנה לטקסי החיזור. הדבר נעשה גם לבנים וגם לבנות. אפשר להירגע: מדובר רק בשש מתוך כל השיניים. האחרות נשארות ישרות (או לפחות איך שהן).

.

 

אצלנו שיניים שחורות נחשבות למכוערות במיוחד. בתרבויות שונות בוייטנאם הן נחשבו לשיא היופי ונשים וגברים כאחד לעסו אגוזים ממינים מתאימים כדי להשיג את הצבע השחור הנהדר הזה.
.

 

וכמובן, שיני זהב נחשבות בכל מקום (ואולי לא) למשהו יפה במיוחד.
.

 

אבל זהב הוא לא הדבר רב הערך היחיד שאפשר לשלב בשיניים כדי להפוך אותן ליפות יותר – אם זה הטעם שלך, כמובן. במקסיקו התגלו גולגולות בנות יותר מאלפיים וחמש-מאות שנים ובשיניים שבהן שולבו אבני חן על ידי "רופאי שיניים" – כנראה שזה היה הטרנד החם בימים ההם בתחום השיניים המושלמות.
.

Source: Uploaded by user via Rhoni on Pinterest

 

ואם אנחנו כבר מדברים על רפואת שיניים עתיקה – במצרים הפרעונית כבר עסקו רופאים ביישור שיניים אם כי בשיטות מעט שונות מאלה של רופאי השיניים של היום. מדובר במומיה בת יותר מארבעת-אלפים שנים – כנראה שרופאי השיניים של פעם לא הורשו לבצע יישור שיניים על פציינטים חיים.
.

 

לעומת רפואת השיניים הפרעונית, רפואת השיניים המודרנית ערוכה לספק לנו את השיניים המושלמות בהתאם לטעם התרבותי השולט בימינו. מי שזקוק לכך יכול גם לפנות למכוני השתלת שיניים ולסדר לעצמו חיוך מושלם. השתלת שיניים מודרנית, ואולי זו כבר השתלת שיניים – הדור הבא, כוללת, כמובן, שימוש במחשבים:

"כיום מתבצעת ההשתלה בצורה ממוחשבת ולכן זאת נקראת השתלת שיניים ממוחשבת," מסביר ד"ר דורון אבניאלי מהמרכז להשתלת שיניים. "את הנתונים מתוכנת השתלת השיניים הממוחשבת מתרגמים לחורים בסד, במיקום מדויק, ובזוית מדויקת, כפי שנקבעו בעת ההשתלה הוירטואלית. כך יכול הרופא המבצע את ההשתלה להיות בטוח שהביצוע בפועל יהיה זהה לתכנון."
.

 

אבל המחשב איננו תחליף למלאכת יד של מה שאולי יכול להיחשב כאמנות: "כדי לקבל תוצאה מיטבית, על רופא השיניים המבצע השתלת שיניים לראות עוד טרם החל תהליך ההשתלה כיצד תראה התוצאה הסופית." ממשיך לספר ד"ר דורון אבניאלי מהמרכז להשתלת שיניים. "לשם כך, נוטלים מידה של הלסת מחוסרת השיניים, ובונים על המודל דגם של הלסת המשוקמת, באמצעות העמדת השיניים בשעווה. לאחר מדידת המודל הזה בפה, אפשר לדעת למה לשאוף." (תוכלו לקרוא על כך עוד באתר http://www.avnieli.co.il/.)

כאלה אנחנו, מחפשים את היופי: שיניים לבנות וישרות וחיוך מושלם – לפחות, מה שבעיננו נחשב מושלם.
.

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *