קטגוריות
מה חדש משפחה

כלכלת המשפחה: צמתים בחיים

יש הרבה צמתים בחיינו: אלו שאנו פוגשים כאשר נוסעים בכבישים, אלו שהמדינה מנפיקה לנו, אלו שאנו פוגשים עם החברים שלנו וכאלו שיש לנו בחיי היום יום בתוך המשפחה הפרטית שלנו.

יש הרבה צמתים בחיינו: אלו שאנו פוגשים כאשר נוסעים בכבישים, אלו שהמדינה מנפיקה לנו, אלו שאנו פוגשים עם החברים שלנו וכאלו שיש לנו בחיי היום יום בתוך המשפחה הפרטית שלנו. אני בטוחה שיש עוד כמה.

אני אתחיל בסיפור על משפחה שפגשתי והסיפור ילווה את המאמר כדוגמה. הפגישה שלי עם המשפחה הייתה לשיקוף למטרת ליווי, כך בכל מקרה הבנתי משיחת התיאום שהייתה לנו. מהר מאוד הבנתי שהמטרה של בני הזוג היא שאהיה סוג של "בורר" בנושא מסיבת בר המצווה של הילד. האב רצה מסיבה גדולה והאם טענה שאין מספיק כסף לעשות מסיבה גדולה. מסיבה של 150 איש מספיקה.

צומת בחיים, כן, אחת מיני רבות שידענו שהן תבואנה, וזו צומת שיודעים לומר מתי היא תגיע בדיוק מפליא של 12-13 שנה מראש. אך זו צומת מיוחדת. על רוב הצמתים בחיינו אנו יודעים זמן קצר יותר לפני כן למרות שגם הן לא צצו ברגע, בדיוק כמו הצמתים בכבישים.

צומת בחיים ברוב המקרים, זו צומת שבה צריך לקחת החלטה כלכלית בבית. אנו יודעים שבצומת הזו מחכה לנו הוצאה כספית לא רגילה. ברוב הצמתים, יש לנו מידע עליהם תקופה קצרה יותר מזו של הבר/בת מצווה כמו ברית/ה, חתונה,רכישת דירה ראשונה או דירה גדולה יותר וכדומה.

להבדיל מליווי כלכלי רגיל, בצמתים האלו ברוב המקרים הכסף ישנו – יש סכום של כסף מיועד לנושא שהוא בעצם תקציב. כל מה שנותר לנו זה לתכנן את האירוע לפי התקציב שיש לנו. לקבוע סדר עדיפויות ולבדוק מחירים.

על התקציב ועל סדר העדיפויות ישפיעו בכל מקרה אנשים אחרים. בברית או בריתה כמובן שאת ההחלטות יעשו ההורים, אך בצומת הבאה של בר/בת מצווה יש לקחת בחשבון גם את רצונות הילד/ה.

נחזור רגע לסיפור. האב רצה להזמין את כל חבריו מהעבודה, וזה הפער בין רצון האם לרצונו במספר האורחים. לעומת זאת הילד רצה להזמין יותר חברים שלו, והרי זו המסיבה שלו ולא מעניינים אותו החברים של האב מהעבודה. האב טען שהחברים לא מכסים את המנה שלהם והחברים שלו כן יכסו את המנה. על זה היה הוויכוח הגדול.

ויכוח בבית על כסף, מגיע תמיד לרגשות. יש המון אמוציות בנושא וכל אחד חושב שהוא צודק ולא מוכן לוותר. מה עושים?
.

Source: facebook.com via Areli on Pinterest

 

התשובה לא קלה, אך אין ספק שצריך להיכנס לויכוח הזו אדם מבחוץ שיעזור לשקף את המצב .

ברכישת בית – צומת קצת אחרת כי היא מתמשכת זמן רב יותר וסכומי הכסף שם הם גדולים יותר – לכל סטייה מהתקציב יש משמעות כספית גדולה.

לכל צומת יש לבנות תקציב ע"פ היכולת הכלכלית של המשפחה.

איך עושים זאת?

רושמים מה רוצים שהיה בצומת הזו ואיך היא תיראה. בודקים מחירים – ממש סקר מחירים של לפחות שניים שלושה נותני שרות. בשלב השלישי מכניסים את הנתונים לטבלה ובודקים שהסה"כ לא חורג מהתקציב שהקצנו. במידה ויש חריגה צריך לחשוב על פתרונות כמו ויתור על אחד הסעיפים, חיפוש בעל מקצוע זול יותר וכדמה. לאחר מכן יש לשמור על התקציב – וזה אומר לרשום את ההוצאות.

נחזור לסיפור שלנו. המשפחה עשתה בר מצווה של 200 איש. זו הייתה פשרה מצידו של האב שהסכים להוריד את מספר האנשים. בנוסף, במקום מנה ב-200 ₪ חיפשנו מנה עד 160 ₪ ומצאנו. כך חסכנו 28000 ₪. שמרנו שלא לחרוג גם בצלם ובדי-ג'יי. אחד הדברים שעלו כל הזמן בשיחה שלנו היה שהכי חשוב שיהיה שמח והילד יכיר את כל האורחים שהיו במסיבה שלו. וכך היה.

סכום הכסף שהיה למשפחה היה 35 אלף ₪. עמדנו בתקציב ויותר מזה. מכיוון שלמשפחה היה את סכום הכסף הזה, הילד קיבל את החלק הגדול של כספי המתנות אליו.

"אביטל, צדקת! ממש מתבייש שחשבתי רק על עצמי ומה יגידו בעבודה שלא אזמין את כולם לבר מצווה. היה כל כך שמח וכיף שאני רוצה שתספרי לכולם את הסיפור שלי." אלו היו מילותיו של האב לאחר חגיגת הבר מצווה.

עיברו את הצמתים בשלום, בדיוק כמו את הצמתים בכבישים, הסתכלו מסביב, הבינו את הדברים שצריכים לעשות כדי לעבור את הצומת בשלום. עשו חשבון מה יש ומה אין, הפרידו את הרגש מהכסף וכך הרגש בסופו של דבר יקבל את הפיצוי שלו.

מזל טוב, בשעה טובה, ותיהנו בכל צומת בחיים שלכם!

***

אביטל זברגר "לוקחים אחריות" לכלכלת המשפחה והבית

ליווי משפחות להתנהלות כלכלית

052-8935119,04-9800060

 ליווי משפחות להתנהלות כלכלית


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *