קטגוריות
בית ג'אדגט מה חדש

לא לקביעות! – חמישה טיפים שיעזרו לכם למנוע מכתמים להתקבע

לכל סוג של כתם יש דרך אחרת להתמודד איתו, אבל קיימים כמה טיפים שיכולים לעזור אם אתם לא יודעים ממה נוצר הכתם. טיפים אלה כדאי להכיר וזאת על מנת למנוע את ההיקבעות של הכתם על הבד

כמעט כל אחד מאיתנו שמבצע את מלאכת הכביסה בבית יודע שהתמודדות עם כתמים דומה למלחמה – הדבר שכמעט הכי חשוב בהתמודדות עם הכתם הוא העיתוי שבו טיפלתם בו. ממש כמו במלחמה. כל עוד זיהיתם את הכתם בנקודת זמן מוקדמת ככל האפשר, כך הסיכוי שתצליחו לנצח אותו ולמנוע את ההתקבעות שלו על הבגד, גדול יותר.

קיימים סוגים רבים מאד של כתמים, בין אם אלה כתמי שמן, כתמי צבע או דיו, כתמי זיעה, יין, בוץ, שוקולד ועוד. כדאי לדעת שיש כתמים שניתן להוריד רק במכבסות לניקוי יבש. יחד עם זאת, אם ניסיתם כבר את כל השיטות והדרכים והכתם עדיין לא ירד, קחו בחשבון שסביר מאד להניח שזה בגלל הרכב הבד ולא בגלל סוג הכתם. יש כתמים שלא ירדו ולא משנה מה תעשו. הכל תלוי בסוג הבד.

ככלל, לכל סוג של כתם יש דרך אחרת להתמודד איתו, אבל קיימים כמה טיפים שיכולים לעזור במידה ואתם לא יודעים ממה נוצר הכתם. טיפים אלה כדאי להכיר וזאת על מנת למנוע את ההיקבעות של הכתם על הבד:

לא לגהץ

בגד שיש עליו כתם ועדיין לא הצלחתם לטפל בו ולהוריד אותו – אל תגהצו אותו. החום הנוצר על ידי הגיהוץ מקבע את הכתם אל הבד ולאחר מכן הוא לא ניתן להסרה.

שטיפת הבגד במים

כל בד או בגד שאינכם יודעים ממה הוכתמו – שטפו אותו במים קרים או פושרים. גם במקרה הזה, מגע עם מים חמים יקבע את הכתם על הבד ולא ניתן יהיה להוריד אותו. כתמי דם למשל, הם סוג של כתם שלא ניתן יהיה להסיר אותו אם הוא בא במגע עם חום.

השריית הבגד בחומר

כמעט את כל הכתמים ניתן להוריד על ידי הספגה בסבון כלים (והסוגים העדיפים הם אלה שיש להם אפקט השרייה). לאחר הספגת הבגד יש לתת לו להתייבש בשמש ורק אז לשטוף את סבון הכלים ולכבס כרגיל. לחילופין, ניתן לערבב אבקת כביסה עם מעט מים פושרים ולמרוח אותם על מקום הכתם. יש להשרות את הבגד למספר שעות עם אבקת הכביסה עליו ואז לכבס.

השרייה עם סודה

במידה והבגד שלכם הוכתם כשאתם מחוץ לבית, הרטיבו את אזור הכתם עם סודה (מים מוגזים) ושפשפו עד אשר תחדירו היטב את הסודה אל הבגד. זה ימנע מהכתם להיטמע בבגד. בהגיעכם הביתה, כבסו כרגיל.

מגבונים לחים

לרוב, ניקוי הכתם בעזרת מגבונים לחים – אם מנקים את הכתם מיד עם בהיווצרו – יעזור במניעת ההיקבעות שלו על הבגד. יש לשים לב כי ניקוי בגדים לבנים בעזרת מגבונים משאיר סימנים אבל אלה יורדים בכביסה.

לסיכום, כמעט כל כתם ניתן להוריד – התזמון הוא הדבר החשוב. ככל שתטפלו בכתם מוקדם ככל האפשר ובעזרת החומרים הנכונים, כך הסיכוי שהוא ירד גבוה יותר.

בהצלחה.

***

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *