קטגוריות
מה חדש משפחה

למי ומתי כדאי להגיע ליחידה לסיוע שליד בית משפט לענייני משפחה

יחידות לסיוע פועלות לצד בתי המשפט לענייני משפחה, ונותנות מענה לבני הזוג הנמצאים בסכסוך משפטי. משרד הרווחה הוא זה שמפעיל אותן, ומעמיד לרשות המשפחה המסוכסכת עובדות סוציאליות שהוכשרו לכך במיוחד. הפעילות של היחידות יכולה להתבטא בכל מיני רמות, למשל, סיוע טיפולי וסוציאלי במקרה של אלימות במשפחה.

יחידות לסיוע פועלות לצד בתי המשפט לענייני משפחה, ונותנות מענה לבני הזוג הנמצאים בסכסוך משפטי. משרד הרווחה הוא זה שמפעיל אותן, ומעמיד לרשות המשפחה המסוכסכת עובדות סוציאליות שהוכשרו לכך במיוחד. הפעילות של היחידות יכולה להתבטא בכל מיני רמות, למשל, סיוע טיפולי וסוציאלי במקרה של אלימות במשפחה.

בנושא של גירושין, היחידות נותנות יעוץ ואף גישור רחב ביותר, כשהמטרה היא להשפיע על תהליך הגירושין שיעשה בצורה מוסכמת ובצורה של הידברות. צוות יחידות הסיוע מורכב מאנשי מקצוע מגוונים בתחום מדעי ההתנהגות, הסוציולוגיה והפסיכולוגיה, וכן עו"ד מגשר המומחה לענייני משפחה. העיקרון המנחה ביצירת היחידות היה מניעת הליכי גירושין ארוכים ומשפטיים במקום שבו אפשר לקצר תהליכים ולפשט אותם בעזרת הגעה להסכמים.

כיצד ניתן לפנות ליחידה לסיוע?

הפנייה ליחידות הסיוע יכולה להיעשות ביוזמתכם: לשם כך יש להגיש "בקשה ליישוב סכסוך" שבה יש לפרט מעט את מהות הסכסוך. שימו לב שמבחינת מוסדות המדינה המהלך הזה לא נחשב לפתיחה בהליכי גירושין, גם אם הלכה למעשה בדיוק לזה התכוונתם. הגשת הבקשה כרוכה באגרה.

הפניה גם יכולה להיות ביוזמתו של השופט או הדיין שלכם, המציע לכם לפנות לשם כדי להגיע להסכמה דרך ההידברות. הרי אחת המטרות של היחידה זה לשמש ככלי עזר בידי בית המשפט, לפי שיקול דעתו של השופט. אם הוא יהיה סבור שאתם צריכים ויכולים להגיע להסכמה במקום להתדיין ולהתווכח בעולם המשפט, יש סיכוי סביר שיפנה אתכם ליחידה כזו.

לפעמים בית המשפט מבקש מיחידות הסיוע שירות אחר: נדרשת לו תמונה חיצונית ואובייקטיבית של הסכסוך, שיכולה לכלול חוות דעת מקצועית של עו"ס. גם במקרה כזה תופנו על ידי השופט לראיון ביחידה לסיוע.

במה הם יכולים לעזור?

 • היחידה מעניקה סיוע בשעות משבר וסכסוך שטרם הגיעו למצב של גירושין – העו"סיות שם הוכשרו לכך.
 • אבחון ויעוץ זוגי. העובדת הסוציאלית תברר לאן מועדות פני הזוג כאשר המטרה היא פחות טיפולים ויותר בירור עתיד הנישואין.
 • הפנייה אל שירותים מתאימים בקהילה, כמו מחלקת הרווחה ועוד. לפעמים הם גם מפנים לטיפול זוגי ארוך-טווח. תקבלו גם עזרה בתיווך ביניכם ובין הגורמים הללו.
 • גיבוש החלטות סביב הילדים, ביצוע ראיונות עם הילדים ועוד. זהו תחום שבו חשוב ביותר שההחלטות יעשו בדרך של הידברות. היחידה רשאית לעסוק בנושאים של הסדרי ראייה, משמורת, צורכי הילדים בסכסוכים משפטיים וכו'.
 • גישור וסיוע בגיבוש הסכמים – אחד העובדים של היחידה הוא עו"ד מגשר. ביכולתכם להיעזר בו/בה כדי לנסח הסכם גירושין ולהגיע להבנות ולהסכמה בנושאים שכרוכים בגירושין.
 • יעוץ משפטי לבית המשפט או בית הדין.
 • היחידה מעניקה להורה מידע ויעוץ לגבי ילדים בתקופת משבר הגירושין; ישנן אפילו קבוצות מידע להורים.

האם להחלטות של היחידה יש תוקף חוקי?

מלבד הפעמים שבהם המקרה מופנה ליחידות הסיוע ע"י בית המשפט בשל צורך השופט לקבל תמונה אמיתית של הסכסוך (לשם הכרעה משפטית), המידע נותר חסוי בין כתלי יחידות הסיוע. כדי שההסכם שהושג שם יקבל תוקף של פסק דין, הוא מובא בפני שופט שהפנה אתכם ליחידה לסיוע (אם בעקבות הבקשה לישוב סכסוך ואם בעקבות החלטת השופט עצמו).

יתרונות וחסרונות

 • ההליך מאפשר לכם לפתור את הסכסוך ביניכם בהסכמה, אבל עם זאת להקנות את סמכות הדיון בעניינכם לבית המשפט או בית הדין למקרה שהסיוע ייכשל.
 • מדובר באנשי מקצוע מעולים עם המון ניסיון, כשהדבר קריטי במיוחד כשדנים בענייני הילדים.
 • ההליך ביחידת הסיוע אינו כרוך בתשלום מלבד תשלום האגרה של הגשת הבקשה ליישוב סכסוך. חשוב לציין שמדובר בתהליך מקצועי רב-תחומי שבאופן פרטי יהיה יקר מאוד.
 • ההליך ביחידת הסיוע חסוי, אלא אם כן בית המשפט אחרת הורה (אבל לרוב בית המשפט אכן אינו מורה כן). אם הליך זה אינו נושא פרי, לא ניתן להעביר את הפרטים, המועברים על-ידי בני הזוג לעובדי היחידה, לגורמים המקצועיים בבית המשפט.
 • יחד עם זאת, חשוב להבין שלא מדובר במקום פרטי שיהיה סבלני אליכם ושמבחינתו אתם יכולים לקחת את הזמן שלכם, כל עוד אתם משלמים. ביחידות האלה, הסיוע הוא אקוטי, והזמן יקר. זה אומר שיהיה עליכם להתקדם במהרה לכיוון ההסכמה. אם מדובר בסכסוך מתמשך ובעניינים רבים לדיון, או בכך שאחד הצדדים לא מעוניין בעצם להגיע להסכמה וזקוק לשכנוע ארוך, ולכן לא מושגת התקדמות תוך מספר פגישות, היחידה לסיוע תחזיר את התיק לשופט.
 • חשוב להזכיר שמוסדות המדינה לא מכירים בהגשת הבקשה ליישוב סכסוך כפתיחה בהליך גירושין, לכן לא תקבלו זכויות של חד הוריים פרודים כמו שיקבלו אלה שהגישו תביעה בבית דין או בבית משפט.

***

המאמר נכתב בשיתוף משרדו של עו"ד גירושים יעקב בלס – משרד עורכי דין לענייני משפחה וגירושים.


 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *