מה בין גרושה לחד הורית?

בתקשורת ובמדיה החברתית התעורר לאחרונה דיון: האם ניתן לכנות אימא גרושה או פרודה, שנמצאת במשמורת משותפת עם אבי ילדיה, או לפחות מנהלת איתו הורות שיתופית שבמסגרתה הילדים נמצאים אצלו זמן רב והוא משתתף באופן פעיל בחינוכם ובטיפול בהם, בכינוי "אם חד הורית"?

בהגדרה המשפטית, משפחה חד הורית היא משפחה שיש בה הורה אחד. לכן משפחה של אימא+ילדים תיחשב לחד-הורית, גם אם האב הוא שותף מלא אבל איננו מתגורר עם הילדים. אך אנו עוסקים פחות בהגדרות משפטיות ויותר בהגדרה העצמית.

פעם העניינים היו ברורים: אם היו גירושין, הילדים היו נשארים בד"כ אצל האם, והיא הייתה הופכת לחד הורית. אם היה מדובר באבא טוב ואחראי, הוא היה שומר על קשר עם הילדים בעזרת ביקור שבועי או סופ"ש אחד לשבועיים. היום המצב שונה ויש אבות גרושים רבים שנשארים מאוד פעילים ומעורבים בחיי הילדים. הם נפגעים מכך שהאם מכנה את עצמה "חד הורית" וטוענים, במידה רבה של צדק, שיש לילד שני הורים, ושניהם נמצאים בתמונה.

ננסה במסגרת המאמר לנתח מספר נקודות שיעזרו להבהיר את המצב:

  • כאשר יש שותפות בין ההורים, והילד נשאר בקשר רצוף ויציב עם שניהם, יש לכך, כמובן, משמעות עצומה גם בשביל האם. מעבר לעובדה שיש לה זמן לעצמה, היא לא חייבת לקבל לבד החלטות משמעותיות, כגון להחליט על המוסד החינוכי המתאים לילד, על טיפול רפואי מתאים ועוד. יש הורה נוסף שלוקח אחריות, והעול מתחלק.

מאידך, לעתים קרובות, דווקא זה גורם להמון מחלוקות ומריבות. אמהות רבות מדווחות שהיה קל יותר אילו רק הורה אחד היה מקבל את ההחלטה. הרי גם במשפחה "רגילה" שבה ההורים חיים בזוגיות מאושרת, בנושאים קריטיים קשה להגיע להחלטות משותפות שכולם מרוצים מהן, במיוחד אם מראש יש הבדלי השקפה וחילוקי דעות. במשפחה גרושה, כל החלטה כזו עלולה להביא לפיצוץ עצום, משום שההורים כבר לא חשים מחויבות לשלום בית, ומתבצרים בעמדותיהם לעתים קרובות יותר.

  • אב שמעורב בגידול הילדים, גם משקיע בהם כלכלית, מעבר למזונות. מצד אחד זה עשוי לעזור לאם, אך מצד שני, לעתים קרובות אבות דווקא מרגישים שהם משקיעים בילד המון וקונים לו דברים, ולכן זה לא הוגן שיצטרכו לשלם מזונות, אפילו מופחתים. כתוצאה מכך יש יותר סכסוכים על כסף סביב הילדים, מאשר ב"שיטה הישנה" – כאשר האימא גידלה והאבא שילם. היום, בתחום הזה, כל אחד מושך לכיוון שלו, וקשה מאוד להגיע להבנות.
  • כאשר את או אתה נמצאים עם הילדים, את|/ה לבד איתם. אין מבוגר נוסף שיגיד להם לסדר ולהתקלח כי אימא עייפה מאוד, אין מישהו שיתן גיבוי בעתות משבר, אין חלוקת תפקידים, הכול מונח על זוג כתפיים אחד בלבד. בשורה התחתונה, בבית שלך גרה משפחה עם הורה אחד וילד או ילדים. זו משפחה חד הורית, גם אם מחוץ לכתלי הבית יש שותפים נוספים, שהחשוב בהם הוא ההורה השני.

נכון שבהורות שיוויונית יותר יש שני ערבים בשבוע של פנאי או סתם זמן לסידורים, ויש סופ"שים להחלפת כוחות, אבל זה לא מבטל את העובדה שאין אף אחד אחר שידאג לענינייך, ישלם חשבונות, יקח את הרכב למוסך ויקפיץ לחוג. מבחינת התחושה של "לבד נגד העולם", האמהות הגרושות של היום לא פחות חד-הוריות מאשר בדור הקודם.

  • אמהות גרושות רבות חשות שהמילה "גרושה" מציינת את מעמדן האישי, והמילה "חד הורית" מציינת את האופי של האמהות שלהן – וחשוב לא לערב בין שני המושגים.

לסיכום, ההתנהלות של המשפחות הגרושות ה"שיתופיות" טובה יותר לילדים, ככל הנראה, אבל לא פחות מורכבת עבור ההורים, מאשר המצב הישן של החלוקה המגדרית. לא נותר אלא לאחל המון הצלחה בהמשך הדרך לכל ההורים היחידים.

מעבר לאתר של העורך דין יעקוב בלס

 

 

נשמח לשמוע את דעתכם על המאמר

תגובות התפרסמו למאמר זה

One Response to מה בין גרושה לחד הורית?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.