קטגוריות
ג'אדגט יום יום מה חדש

אחסון ענן – אז למה זה טוב?

רגע לפני שנצלול לעולם היתרונות שמעניקה לנו אפשרות האחסון בענן נלמד מה בעצם מסתתר מאחורי אותו ביטוי ציורי.

המאמר נכתב בסיוע חברת אביב יועצים – לחברה מוניטין רב שנים בנושא של ייעוץ שיווקי לעסקים, פרסום, קופירייטינג וכמובן קידום אתרים.  אביב יועצים , אסטרטגיות מנצחות בקידום אתרים.

אחסון ענן – אז מה זה בעצם אומר?

רגע לפני שנצלול לעולם היתרונות שמעניקה לנו אפשרות האחסון בענן נלמד מה בעצם מסתתר מאחורי אותו ביטוי ציורי.

משמעותו הפשוטה של הביטוי היא האפשרות לשמור את המידע האישי שלנו על שרתים במקום המחשב האישי. באופן זה, המידע אומנם לא נשמר באופן מקומי במחשב האישי שלנו ועובר איתנו ממקום למקום, אך, בפועל אנו מקבלים גישה אליו מכל מחשב בעל חיבור לרשת האינטרנט.

משמעות הדבר היא שאיננו זקוקים לכונן קשיח גדול או מחשב יוקרתי כדי לשמור את המידע האישי שלנו ולערוך גיבויים אלא משתמשים בשירותים החינמיים (בהרבה מקרים) שמציעות לנו חברות גדולות בעולם המחשב כמו מיקרוסופט וגוגל.

מה היתרונות של אחסון ענן?

אחרי שהבנו את משמעות הביטוי, ניגע במעט מהיתרונות שמציעה לנו האפשרות לאחסון ענן, בראיה עסקית ובראייה פרטית; היתרונות הרבים תקפים לשתי הגזרות באופן כמעט זהה.

יעילות  – היתרון המשמעותי הראשון והחשוב ביותר הוא כמובן רמת היעילות שמאפשר לנו עולם שרתי הענן. למעשה, על ידי שימוש באפשרות זו נוכל לקבל גישה למידע שלנו מכל מחשב המחובר לרשת האינטרנט בכל זמן מבלי שנאלץ לסחוב עימנו אמצעי אחסון שונים ומשונים.

מעבר לכך נוכל לשתף את המידע עם כל אדם שנרצה בתוך מספר שניות ואפילו לעבוד עליו במקביל עם שותפינו העסקיים מעבר לים או עם חברים בעיר אחרת.

חיסכון כלכלי – מרבית החברות המציעות את שירות האחסון לשוק העסקי מעניקות באופן אוטומטי שטח אחסון ללא תשלום בנפחי אחסון הנעים בטווח שבין 7-15 GB. משמעות הדבר היא כי איננו מחויבים לרכוש עוד ועוד שטחי אחסון מקומיים – למעשה נוכל לבחור לאחסן רק את המידע החשוב או גיבויים בשירותי הענן.

פרטיות – כל החברות המציעות את שירותי האחסון בענן בגזרה העסקית או הפרטית מתחייבות באופן מפורש שלא לסרוק את פרטי המידע שאנו מעלים לשירותי האחסון בענן. כך אנו נהנים מפרטיות מוגברת שכן השרתים בהם מאוחסן המידע מוגנים על ידי תאגידי המחשוב הגדולים וקשה הרבה יותר לבצע פריצה אליהם או גניבה של רכיבי אחסון המידע – בשונה ממחשבים מקומיים.

איך משיגים מחסן עננים?

אם החלטתם להצטרף למהפיכה קרוב לוודאי שתחפשו ספקי אחסון שונים ברשת האינטרנט. אבל רגע לפני שאתם מעלים את המידע הפרטי שלכם לשרתים אנונימיים, קבלו המלצה על כמה ספקים מומלצים המופעלים על ידי חברות המחשוב הגדולות בעולם.

רובם ככולם יציעו לכם גם את גרסת האפליקציה איתה תוכלו להתחבר לשטח האחסון שלכם ישירות מתוך הטלפון החכם כך שבהחלט שווה לחפש את האפליקציה הייעודית בחנות האפליקציות לאחר הרישום לשירות.

Google Drive שטח האחסון המוצע לנו על ידי חברת Google העולמית. החברה מציעה לנו אפשרות לעבודה בממשק מלא בעברית וליהנות מ-15GB של אחסון לאחר רישום לחשבון Google מכל סוג שהוא. במערכת נוכל ליצור מסמכי Office מכל הסוגים, לערוך את המידע הזמין בכונן על ידי כמה משתמשים במקביל וכמובן לשתף אותו בקלות ולנהל את רמת ההרשאות לכל מסמך ומסמך בקלות ובמהירות.

SkyDrive שטח האחסון בענן המוצע לנו על ידי חברת Microsoft. במיקרוסופט הדברים מעט שונים ונזכה לקבל 7 GB של אחסון באופן אוטומטי בתמורה להתחברות עם חשבון Microsoft Account. אם נרצה להגדיל את נפח האחסון נוכל לבצע רכישה דרך הממשק במערכת. גם כאן נוכל לערוך קבצי Office מסוגים שונים, לשתף את המידע או לנהל את רמת ההרשאות של הקבצים. אבל יש לומר כי הממשק מעט מסורבל ורמת הפונקציונאליות של ממשק העריכה לוקה בחסר.

DropBox שירות האחסון הוותיק שעשה פריצת דרך משמעותית בנושא מחשוב הענן. השירות מציע לנו בעיקר צפיה ואפשרות לגיבוי של תמונות וקבצים שונים מהמחשב האישי. חשוב לדעת שאת הליך הרישום תוכלו לבצע באמצעות כתובת דואר אלקטרונית מכל סוג ונפח האחסון המקורי לו תזכו עומד על כ-2GB בהרשמה הראשונית. לאחר מכן שירות DropBox מציע לכם אפשרות למלא משימות שונות – כמו צירוף חברים לדוגמה – אשר יספקו לכם נפח אחסון נוסף שיכול בקלות לעלות ל-18GB.

COPY שירות אחסון חדש יחסית אבל מבית טוב. התחברות ישירות דרך האתר תקנה לכם 15 GB חינם, ואם תצטרפו דרך קוד הזמנה, למשל כמו הקוד הזה תזכו לחמש GB  נוספים במתנה כאשר תתקינו את האפליקציה על הנייד או במחשב. כמו כן, כל חבר שתזמינו להצטרך יביא לכם חמש GB נוספים. להבדל משירותי האיחסון האחרים, קופי מציע יתרון נוסף וייחודי: כל ספריה שתחלקו עם אנשים נוספים תתחלק שווה בשווה בין כולם ולא תתפוס את הנפח המלא אצל אף אחד מהמשתפים (כלומר 50 ג'יגה שיתחלקו בין 10 אנשים יתפסו רק 10 GB אצל כל משתמש).

לסיכום: אפשרות האחסון בענן היא אפשרות מבורכת אשר משנה אט אט את תפיסת המחשוב המוכרת לנו בגזרה העסקית והפרטית. אבל, יחד עם זאת, עדיין חשוב להשתמש בה בעיקר לביצוע גיבויים ולא לשמירת כל המידע האישי שלכם. כמו כן, כמובן, יש לשמור היטב על סיסמאות הגישה שלכם לחשבונות האחסון השונים ולהימנע מאסונות וצרות אחרות.

מאת מערכת האתר

יעל מיכאלי, מנהלת התוכן ושיתופי הפעולה של האתר. כאשר אתם שולחים הודעה דרך "צור קשר", אני היא זאת שעונה. עובדת מביתי על גבעה בגליל. מגדלת ביחד עם בעל נפלא שני קטנטנים מלאי מרץ, חתול ובוסתן של עצים לא שגרתיים. בזמני הפנוי יוצרת בנייר ובצמר וכותבת את הבלוג "כשיצירה פוגשת חיים".
google+

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *