איך מלמדים אותם לחגור?

בכל הסרטים האמריקאים, כשרואים משפחה נוסעת ברכב, זה נראה נהדר. הילדים חגורים יפה ויושבים בנוחות ובמרחב של המיניוואן המשפחתי הנוצץ. מיותר לציין שהמציאות אצלנו בישראל קצת שונה. המכוניות קטנות עקב יוקר הדלק ובעיית חנייה, והמשפחות עדיין גדולות יחסית לאירופה. כתוצאה מכך יש לנו צפיפות, בלגן במושב האחורי וילדים ששונאים לחגור…
.

הרכבים בישראל לא מותאמים לגודל המשפחות – זו אכן בעיה – אבל עדיין, איך מלמדים אותם לחגור כמו שצריך? מלבד כלל הברזל "לא נוסעים עד שכולם חגורים", הפעלתי עוד כמה שיטות כדי להתגבר על בעיית החגורות, ואשמח לחלוק אותן איתכם במאמר הזה.
.

 

ילדים צעירים, עד גיל 7-8 – פשוט תחגרו אותם, גם אם הם כבר יודעים לעשות את זה לבד. אין מה לעשות, עד גיל מסוים הם לרוב פשוט לא מספיק אחראיים ומודעים, גם אם הסברתם את הסכנות שוב ושוב. אם יש כיסא בוסטר איכותי, כמו בתמונה, זה כמובן עדיף, אבל גם בוסטר פשוט יעשה את העבודה, אם הילד חגור כראוי והחגורה לא מסובבת. לכן חשוב לחגור אותם בעצמנו ואין ברירה. את העצמאות תפתחו להם בתחום אחר, שפחות קשור לשמירה על החיים שלהם.
.

 

כשישנים, יש נטייה להימרח ואז לא חגורים כמו שצריך. יש פטנטים נחמדים כמו בתמונה, ואפשר סתם לארגן כריות ושמיכות אם יודעים שמצפה לנו נסיעה ארוכה. והעיקר לוודא שהישיבה נוחה ובטוחה ושאין איזו בעיה שתגרום להם בסתר להתיר את החגורה תוך כדי נסיעה (אם יש משהו שמוציא ממני, בחורה רגועה וסבלנית ברוב ימות השנה, צרחות איומות עד לב השמיים – זה המצב הזה…)
.

 

מלמדים לחגור תוך כדי משחק:

  1. לנצל את התחרותיות הטבעית של הילדים ואת הרצון שלהם לקבל צ'ופר: "מי שחוגר ראשון, הוא הראשון באייפון של אימא!" (ראו את הבעת האושר בתמונה…)
  2. לילדים צעירים יותר מתאים שיר או דקלום שאומרים בכל פעם, וזה הסימן לא לשכוח לחגור. אצלנו זה היה הסלוגן הבלתי נשכח: "מדליק מי שמקליק", שדוקלם בהטעמה.
  3. להתאמן על התזמון של הקליק. ילדים אוהבים להפגין מיומנויות: שיתאמנו על חגירה בן-זמנית, בספירה "אחת-שתיים-שלוש-לחגור!" לילד יחיד – להתאמן בהקלקה מתואמת עם ההורה.

.

 

ראי קטן להצצה – לא רק לתינוקות. הוא חיוני כדי לוודא שאכן כולם חגרו, כולם יושבים בצורה בטוחה ואף אחד לא פתח את החגורה, להורים לילדים שטרם הגיעו לגיל המודעות, שזה בערך גיל 8. זה פיתרון מעולה שבעזרתו תוכלו להיות בשליטה על "ממלכת המושב האחורי", וזה בפירוש מונע הרבה התחכמויות של אלה שהחגורה פתאום "לא נוחה להם".

שתהיה נסיעה טובה ובטוחה לכולם!

***

נכתב בחסות משרד עורכי דין לתעבורה משה רבי – מתמחה בתחום דיני התעבורה ועוסק בתחום זה מזה כ-20 שנה.

עורך דין תעבורה

נשמח לשמוע את דעתכם על המאמר

תגובות התפרסמו למאמר זה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.