קטגוריות
מה חדש משפחה

הצילו, הילד לומד נהיגה – ונתחיל בתיאוריה

כיצד מתמודדים ועוזרים לילד ללמוד למבחן תאוריה, מכוונים אותו ומוודאים שהוא יהפוך לנהג אחראי ומודע?

הורים יקרים, אני חייבת לבשר לכם משהו שיהיה לכם קשה לשמוע: בשלב כלשהו, מגיע הרגע שממנו חרד כל הורה – הילד מתחיל ללמוד נהיגה, ואין מנוס מזה.
.

 

.
עד שהוא יהפוך לנהג מנוסה שיעזור לכם עם השליחויות והקניות, יגדלו לכם הרבה שערות לבנות חדשות, והראשונות מתחילות לבצבץ כבר בשלב לימודי תיאוריה. לא שזה מסוכן כמו נהג חדש טרי-טרי על הכביש, אבל זה עדיין מלחיץ ומעצבן. עכשיו, מדובר פה בנוער בגילאי 16-17 שכל דבר מלחיץ ומעצבן אותם, ואת כל זה הם מוציאים עלינו. כך שאין מנוס אלא להיעזר בטונות של סבלנות ולקוות שיעבור בפעם הראשונה. כיצד מתמודדים ועוזרים לילד ללמוד, מכוונים אותו ומוודאים שהוא יהפוך לנהג אחראי ומודע?

לימוד תאוריה

קודם כל, שיטת לימודי תיאוריה השתנתה בשנים האחרונות, וזה משהו שחשוב לדעת.

פעם כולנו הסתובבנו עם "ספר תיאוריה" ולמדנו ממנו בשיעור חופשי או בכל רגע נתון. כל מורה נהיגה וכל חנות ספרים מכרו את הספרון הזה שהכיל את כל החומר העיוני, וגם לוח תמרורים מקופל ומאגר שאלות ומבחנים לתירגול ובדיקה עצמית.

היום השיטה הזו כבר לא קיימת, ואת החומר ללימודי תיאוריה מוצאים באתרי האינטרנט. היתרון הוא שגולשים בהם בנוחות, בצורה אינטראקטיבית ובקצב שלך. היתרון הנוסף של האתרים – הם מתעדכנים מעת לעת עם תקנות חדשות בדרישות של משרד התחבורה, שינויים בחוקי התנועה וכדומה.

מבחן תאוריה

יש אתרים שונים שדוגלים בשיטות לימוד שונות, וחשוב לבדוק כמה מהם עד שמוצאים את מה שהכי מתאים לך. בחלק מהאתרים פשוט נותנים לך ללמוד את החומר, ובאחרים לומדים בצורת החידונים האמריקאיים. בכל פעם מופיעה שאלה שהנבחן צריך לענות עליה. במידה וענה נכון התשובה מופיעה כנכונה, במידה וטעה, מופיעה התשובה הנכונה, וכך מתכונן הנבחן ולומד את החומר. לכן אם אתם שומעים את הילד מתעצבן על המחשב תוך כדי לימוד תיאוריה, אל תמהרו לשלוח אותו לפסיכולוג. האתר פשוט מנסה ללמד את החומר היבש בצורה חווייתית, ויש ילדים שזה מאוד מתאים להם.

בכל האתרים קיימים, כמובן, מבחנים וסימולציות הדמייה, והתלמיד מוכן לגשת למבחן כאשר התוצאות שלו במבחני ההדמיה הן טובות.

דוגמא לאתר טוב של לימוד תיאוריה: http://testli.co.il/

ויש עוד רבים. יש גם פורום לשאלות ותשובות בנושא לימודי תיאוריה בתפוז, ואפשר להפנות את הילד לשם אם יש משהו לא ברור שהוא נתקל בו. המשיבים שם הם בדרך כלל מורים לנהיגה.

.

.

גם עולם הסמארטפונים, כמובן, פיתח אפליקציות מיוחדות ללימודי תיאוריה – לכן לפני שאתם צועקים על הילד שהוא סתם משחק בטלפון, תבדקו: אולי הוא בעצם לומד.

אחת האפליקציות לדוגמה היא Erez.info, אבל יש עוד רבות ורובן חינמיות, או בעלות של כמה שקלים. קיימת אפליקציה ללימודי תיאוריה בכללי, ואחת נפרדת ללימוד תמרורים. יש גם אפליקציות ברוסית, ערבית ואנגלית. השאלות מחולקות לקטגוריות כמו חוקי תנועה, הכרת הרכב ובטיחות. יש גם מבחנים לדוגמה, ואפשרות אפילו למצוא מורה לנהיגה באזור שלך דרך האפליקציה.

מבחני תיאוריה

מלבד זאת, עבור אלה שמתקשים ללמוד לבד יש קורסי נהיגה במסגרת לימודים בערב שכוללים גם תיאוריה – תשאלו על כך את המורה לנהיגה.

אם הילד מאוד לחוץ, או שיש לו בעיית ריכוז וקשה לו לזכור את החומר, אפשר לתת לו טיפים כלליים להתמודדות עם שאלות אמריקאיות. לדוגמה, אם יש ארבע תשובות ושלוש מהן מן הסתם לא נכונות, אבל הוא לא יודע את התשובה הנכונה, הוא יכול לפסול כמה מהתשובות בשיטת האלימינציה, וככה להגיע לפחות לסיכוי של 50% לתשובה נכונה. רמז נוסף: התשובות הנכונות בשאלות האמריקאיות בדרך כלל מצוטטות ישר מדיני תעבורה. לכן הלשון שלהם תהיה רשמית ו"משפטית", וכך אפשר לפסול מראש כל תשובה שנשמעת כדיבור עממי.

והטיפ האחרון: אם יש לך ספק בין שתי תשובות, תבחר את זו שמחמירה יותר עם הנהג. בדרך כלל דיני תעבורה הם דינים מחמירים ומוחלטים.

אבל, כמובן, הכי טוב ללמוד היטב את החומר ולהתכונן בעזרת מבחני הדמייה, ורק אז לגשת למבחן. הורים יקרים, הקפידו לצייד את הילד, מלבד המסמכים, הטופס הרפואי והכסף שהוא יזדקק להם במבחן, גם בחפיסת שוקולד. זה גם מעורר ועוזר לחשוב, וגם מרגיע ומנחם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *