קטגוריות
מה חדש

התועלת הבריאותית של אור השמש וויטמין D

בעוד שזה לא רק נבון אלא הכרחי להימנע מההשפעות היותר חריפות שנגרמות מאור שמש ישיר, להימנע לחלוטין מהשמש וכתוצאה מכך, לא לחשוף מספיק את העור לאור שמש ישיר, זה עוד יותר בעייתי. אז, בואו נבחן את היתרונות של חשיפה בריאה לשמש בלי להיכוות או לגרום לנזקי שמש.

ממחקר שנערך ביוני 2007 עולה כי אדם שלא מקבל מספיק אור שמש ישיר, מגדיל את הסיכויים שלו לחלות בסרטן בלפחות 70%? למה? כי הגוף שלנו זקוק לאור שמש טבעי כדי לייצר כמות מספקת של ויטמין D על מנת לשמור על העצמות שלנו חזקות ובריאות וגם על מנת לתמוך במערכת החיסונית.

מהו ויטמין D?

ויטמין הוא כל חומר אורגני שהגוף זקוק לו בכמויות מזעריות ולא יכול ליצר אותו בכוחות עצמו. לוויטמינים תפקידים רבים בגוף כגון סיוע בתהליך חילוף החומרים, גדילה, הפקת אנרגיה מהמזון, השתתפות בבניית כדוריות הדם וההורמונים, יצירת החומרים שמפעילים את מערכת העצבים וסיוע בפעולות העיכול. הוויטמינים חיוניים למניעת מחלות ולהפחתת סיכון לחלות במחלות כגון: סרטן ומחלות לב.

ויטמין D הוא למעשה קבוצה של חמש חומרים אורגניים מסיסים בשמן. הם נקראים D1 עד D5 ולכל אחת תפקיד שונה. הגוף מסוגל לייצר בעצמו חלק מחמשת החומרים האלו ולכן הם לא נחשבים למעשה לוויטמין במובן הקלאסי (שכן הגוף יכול לייצר אותם בעצמו). עובדה זו לא הייתה ידועה בעבר, והשם ויטמין D השתמר.

תפקידו העיקרי הוא לשמור על רמות נורמליות של סידן וזרחן בדם. בנוסף ויטמין D מסייע לספיגת הסידן, ובכך מסייע לבנייה ולתחזוקה של עצמות ושיניים חזקות. בלי ויטמין D, העצמות מתחילות להיות דקות, שבירות, רכות, או מעוותות. ויטמין D מונעת רככת בילדים, ואוסטיאופורוזיס ורככת במבוגרים. כמו כן קיים קשר בין ויטמין D להפחתת הסיכון לסוגי סרטן שונים וכן בעיכוב תופעות של פרקינסון מניעת דיכאון וסוכרת.

מתוך חמשת החומרים D1 עד D5, ויטמין D3 הוא למעשה זה שהגוף מייצר כאשר התאים נחשפים לשמש. כמה מן הצורות האחרות של ויטמין D יחסית אינן פעילות בגוף, לא משפיעות עליו במידה רבה ויש להן יכולת מוגבלת לתפקד כוויטמין (אינן תורמות לתפקוד הגוף). כמובן, ניתן גם לקבל את הוויטמין D מהמזון.

לצורך הפשטות, המונח ויטמין D בכתבה זו יתייחס אך ורק לוויטמין D3.

ויטמין D והשמש בארץ

באופן מפתיע אולי, למרות העובדה שישראל היא מדינה שטופת שמש, ממחקר שהתפרסם בשנת 2009 עולה כי שליש מהישראלים סובלים ממחסור בוויטמין D . בקרב אוכלוסיות שבהן ישנם מנהגי לבוש ארוך שמכסה את הגוף כל ימות השנה, נמצאו אף אחוזים גבוהים יותר של חוסר בוויטמין D. גם אנשים כהי עור עשויים לסבול יותר ממחסור בוויטמין D כיוון שהעור הכהה מצריך רמות גבוהות יותר של חשיפה לשמש על מנת לייצר את הכמות הדרושה של הוויטמין.

הסיבות לכך קשורות למספר גורמים : ראשית, ישנה עלייה במודעות לנזקי החשיפה לשמש ובשימוש בקרם הגנה; שנית, מרבית האוכלוסייה עברה לעבודה משרדית ממושכת בחללים סגורים עם תאורה מלאכותית; ובנוסף, התזונה שלנו כיום מבוססת לא פעם פחות על מזונות טבעיים שמכילים בתוכם ויטמין D ויותר על מזונות שעברו עיבוד ואיבדו את ערכם הבריאותי בדרך.

האם יש לי מחסור בוויטמין D?

הדרך הטובה ביותר לגלות חוסר בוויטמין D היא לעשות בדיקת דם שמודדת את רמת הוויטמין בדם. אתה יכול לפנות לרופא שלך כדי שיפנה אותך לביצוע הבדיקה. בחו”ל גם קיימות ערכות בדיקה ביתיות שמאפשרות לך לבצע את הבדיקה בעצמך. עם זאת, יש סבירות גבוהה שיש לך מחוסר בוויטמין D אם יש לך את אחת המחלות הבאות, ואתה צריך להתייעץ עם הרופא שלך בהקדם האפשרי בנוגע לאפשרויות המניעה וגם הריפוי שעומדות בפניך.

 • אוסטיאופורוזיס
 • אסטמה
 • בעיות בשיניים ובחניכיים
 • השמנת יתר
 • חולשת שרירים ועייפות
 • לחץ דם גבוה
 • מחלה כרונית בכליות
 • מחלות לב וכלי דם
 • סוכרת
 • סכיזופרניה ודיכאון
 • סרטן
 • פגיעה בכושר השמיעה (בעיקר אצל מבוגרים)
 • פסוריאזיס (מחלת עור כרונית שכיחה המאופיינת בכתמים אדומים. בעברית: ספחת)
 • רככת (בעיקר בקרב ילדים)
 • שפעת

מה ניתן לעשות במקרה של חוסר בוויטמין D?

כאמור, אחת הדרכים הטובות ביותר לצרוך ויטמין D היא פשוט להיחשף לשמש. חשיפה מספר פעמים בשבוע, למשך כחצי שעה, אמורה להספיק כדי לייצר בגוף את הכמות המספקת בשביל כל אותו שבוע. חשיפה קבועה מידי יום למשך כעשר עד חמש עשרה דקות מומלצת מאוד. שים לב שהקרניים האולטרה-סגולות של השמש (UV) הן היחידות שבאמת מעוררות את הייצור של ויטמין D בגופנו. לכן, אם אתה סומך על מיטות שיזוף כתחליף לאור שמש טבעי, עליך לבדוק אם הן מקרינות קרניים אולטרה-סגולות. כמו כן, מריחת קרם הגנה נגד השמש או שימוש במשקפי שמש חוסמים את הקרניים האולטרה-סגולות ומונעים את הייצור של ויטמין D בגוף.

15-10 דקות חשיפה לשמש של הידיים והרגלים מייצרת בין 3,000 ל-20,000 יחידות בינלאומית (י"ב) של ויטמין D. כמות הוויטמין D שמיוצרת תלויה בעוצמת הקרניים האולטרה-סגולות של השמש ובגורמים רבים אחרים. אנשים כהי עור עשויים להזדקק לפי 10-5 יותר חשיפה מאשר אדם בעל עור בהיר כדי לייצר את אותה כמות של ויטמין D. באקלים צפוני, בתקופות מסוימות בשנה, אור השמש חלש מדי מכדי לייצר ויטמין D.

אפשרות נוספת לצרוך את הוויטמין היא דרך האוכל. להן רשימה חלקית של מזונות שמכילים ויטמין D והכמות שהם מכילים:

 • כף שמן כבד של דג בקלה – 1,360 י"ב
 • 100 גר' דג סלומון מבושל – 360 י"ב
 • 100 גר' דג מקרל מבושל – 345 י"ב
 • 100 גר' סרדינים (בקופסת שימורים ובשמן) ללא השמן – 270 י"ב
 • 100 גר' פטריות לבנות – 27 י"ב
 • ביצה רכה שלמה (יש ויטמין D בחלמון) – 25 י"ב

חשוב להבין שהכמויות של ויטמין D שקיימות במאכלים הללו אינן מספיקות כדי להתגבר על החוסרים בצורה מלאה ולכן מומלץ להיחשף לאור השמש כאמור או להשתמש בתוספי מזון המכילים כמויות גדולות שלו (ויטמין D3).

סרטון תיעודי

להלן סרטון תיעודי שמרחיב יותר על אור השמש וויטמין D ומפריך כמה מיתוסים ונתונים כוזבים בנושא.

(מתוך הבלוג "אמת מן הטבע")

מילון מונחים:
אולטרה-סגול:
סוג של קרינה (היפלטות של אנרגיה כגון אור, חום, קול וכו’ ממקור מסוים) שאינה נראית לעין.
אוסטיאופורוזיס
: מחלה המתרחשת בגיל מבוגר ומאופיינת באובדן הדרגתי של סידן מן העצמות. דבר זה גורם להיחלשות העצמות ולפריכות מוגברת שלהן.
הורמון: חומר בגוף שמשפיע על פעילותו של איבר מסוים בגוף או על תהליך פיזיולוגי.

חילוף חומרים: תהליך, המתרחש ביצורים חיים, של קליטת חומרים מהסביבה, עיבודם, הפקת אנרגיה מהם ופליטת הפסולת. חילוף חומרים הוא אחד המושגים הבסיסיים ביותר בביולוגיה, והוא מהווה את אחד התנאים להגדרת חיים (התנאי החשוב האחר הוא יכולת רבייה). בלועזית מטבוליזם.
כדורית דם: (גם תא דם) כל אחת מהיחידות הבסיסיות שמהן מורכב הדם. כדוריות דם נחלקות לשני סוגים: כדוריות דם אדומות וכדוריות דם לבנות.
כדוריות דם אדומות: כדוריות דם שמהוות את רוב כדוריות הדם בגוף. תפקידן להעביר את החמצן מהריאות לרקמות.
כדוריות דם לבנות: כדוריות דם שצבען לבן או חסר צבע והן מהוות את המערכת החיסונית של הגוף. בלועזית: לויקוציטים.
מסיס: יכול להפוך לנוזל, בעיקר עקב חום רב או עקב שהייה בנוזל.
סוכרת: מחלה שבעקבות ליקוי בהפרשות הורמון האינסולין מביאה לעליית יתר של רמת הסוכר בדם, גורמת להפרשת שתן מוגברת וחושפת את החולה לסכנות.
סכיזופרניה: מחלת נפש קשה שבאה לידי ביטוי בבלבול, ערבוב בין האמיתי לדמיוני, חרדה, פגיעה ביכולת החשיבה ופגיעה ביכולת להתמודד עם המציאות.
סרטן: מחלה קשה המאופיינת בהתחלקות או בהתרבות חריגה ובלתי נשלטת של תאים ברקמה או בחלק מסוים של הגוף. בעקבותיה עלולים להתפתח גידולים ההורסים את הרקמה שבה הם מתפתחים ועשויים לפתח גרורות ולהתפשט לאיברים אחרים.
רככת: מחלה הפוגעת בעצמות בשל ירידה בספיגת הסידן.
רקמה: קבוצת תאים בגוף החי או בצומח הממלאים בגוף תפקיד מסוים.

סימוכין:
http://www.naturalnews.com/022889_Vitamin_D_sunlight_supplement.html
http://www.naturalnews.com/035089_vitamin_D_deficiency_signs_symptoms.html
http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%95%D7%99%D7%98%D7%9E%D7%99%D7%9F_D
http://www.cts.co.il/%D7%95%D7%99%D7%98%D7%9E%D7%99%D7%9F-d
http://www.sunshinevitamin.org/

מאת מערכת האתר

יעל מיכאלי, מנהלת התוכן ושיתופי הפעולה של האתר. כאשר אתם שולחים הודעה דרך "צור קשר", אני היא זאת שעונה. עובדת מביתי על גבעה בגליל. מגדלת ביחד עם בעל נפלא שני קטנטנים מלאי מרץ, חתול ובוסתן של עצים לא שגרתיים. בזמני הפנוי יוצרת בנייר ובצמר וכותבת את הבלוג "כשיצירה פוגשת חיים".
google+

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *