קטגוריות
מה חדש משפחה

כל אחד והקצב שלו – נכון או לא?

אנשי מקצוע לסוגיהם ועוברי אורח כאלו ואחרים שיגידו שכל תינוק מתפתח בקצב שלו ואל לנו להתערב, הרי בסוף כולם ילכו. כל אחד והקצב שלו – נכון או לא?

 התלבטתי רבות ביני לבין עצמי לפני שהחלטתי לגעת בנושא רגיש זה. ישנם הורים, אנשי מקצוע לסוגיהם ועוברי אורח כאלו ואחרים שיגידו שכל תינוק מתפתח בקצב שלו ואל לנו להתערב, הרי בסוף כולם ילכו.

האם גם כשהתינוק שלנו גדל ועכשיו הוא כבר ילד בגיל ביה"ס היסודי, אנחנו נותנים לו להתפתח בקצב שלו? תודו שזאת נקודה למחשבה.

ישנם שלבי התפתחות אותם התינוק צריך לעבור וכל שלב התפתחותי שכזה מעניק מרכיבים התפתחותיים חיוניים לשלבים שאחריו. ניתן לדמות זאת למדרגות: כל מדרגה מהווה בסיס למדרגה שאחריה. יש חלון זמן לכל שלב התפתחותי. רצוי שהתינוק יעבור את כל שלבי ההתפתחות בטווח המקובל וירכוש את מרכיבי ההתפתחות כתוצאה מכך. עדיף שהשלבים יבוצעו במועדם ולא לפני או אחרי הזמן (באופן משמעותי).

מבחינה אבולוציונית ההתפתחות שלנו היא כלפי מעלה: כל תינוק בריא בסופו של דבר יעמד וילך. השאלה היא איך. האם הוא יהיה יציב או כמו עלה נידף ברוח? האם הוא ידע להושיט ידיים קדימה כשהוא נופל או שלא ידע לבלום את הנפילה? האם היציבה שלו תהיה זקופה או כפופה? האם שפת הגוף שלו תהיה הססנית או בטוחה?

ההשפעה של על דילוג שלבים או אי מימוש מלא שלהם יכולה להשפיע על תחומים נוספים כגון: מוטוריקה גסה ועדינה, חגורת הכתפיים, שיווי משקל, תנועה במרחב, אחיזה של עפרון, טוש,צבע, היכולת לצייר, לצבוע ולכתוב, בטחון עצמי ועוד.

כהורים אנחנו לא תמיד יודעים מה נכון ומה לא ולפעמים אנחנו יכולים לטעות. לעיתים תינוקות לא עושים את מה שהם אמורים לעשות לא כי הם לא יכולים אלא כי אפשרנו להם לא לעשות. נשמע מצחיק , אך בהחלט נכון.

הידעתם? שינויים קלים בסביבה ההתפתחותית של התינוק יכולים להביא לשינויים משמעותיים. מספיק שאסימון אחד נופל וכל השאר מתחבר מעצמו.

אז מתי כן כדאי להתייעץ? בכל פעם שאתם מרגישים צורך. לפעמים יגידו לכם שהכול בסדר ואין צורך להיות מודאגים ולפעמים יגידו שטוב שהתקשרתם וייעצו לכם כיצד לפעול.

סוף שבוע מצוין

שגית

[email protected]

תגובה אחת על “כל אחד והקצב שלו – נכון או לא?”

תודה רבה על המידע, מסכים עם כל מילה.
אני גם חושב שאין צורך לחשוש מלפנות לעזרה בנוגע להתפתחות לא תקינה של ילדכם. אני חושב שאם יש לכם חשש ואפילו מאוד קטן שילדכם לא מתפתח בקצב התקין לגילו ואתם רוצים לעזור לו להגיע לקצב התקין כדאי להתייעץ עם איש מקצוע יכול להיות וזה סתם חשש של הורים ויגידו לכם שאין כלום.
אני פניתי לעזרה כאשר ראיתי שבני הצעיר אינו מתפתח בקצב תקין יחסית לאחיו התאום, ואני חושב שהייעוץ והטיפולים בריפוי בעיסוק ופיזיותרפיה לתינוקות עזרו מאוד לבני להמשיך ולהתפתח ולהדביק את הקצב של אחיו התאום.
היום כאשר ילדיי בני 4 איני רואה הבדלים מבחינה התפתחותית בניהם ואני חושב שזה בזכות העזרה שקיבלתי במרכז להתערבות מוקדמת.
אנשים רבים מפחדים לפנות לעזרה רק כדי לא לשמוע כי יש בעיה, אבל במצב כזה שהתפתחות ילדכם אינה תקינה אם לא תפנו לעזרה יכול להיות מאוד שתצטרכו להתמודד עם הבעיה בשלבים מתקדמים שלה שיהיה יותר קשה לפתור אותה.
בהצלחה!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *