קטגוריות
יום יום מה חדש

מדע בדיוני בחיים האמיתיים: איך חברת ביונס עוזרת לאנשים ללכת

חברת ביונס מייצרת מערכות מתקדמות שנראות כאילו הן נלקחו מעולם המדע הבדיוני. המערכות הללו מאפשרות לאנשים שמערכת העצבים שלהם פגועה, לתפקד בצורה טובה הרבה יותר ולעשות דברים שלא היו אפשריים ללא המערכת – זו לא רגל ביונית, אבל זה צעד משמעותי בדרך אליה.

זה נשמע כמו מדע בדיוני אבל כשחושבים על זה, מדע בדיוני הוא פשוט ההווה שלנו לפני שהוא קורה. זה נשמע כמו נס שמחוללי ניסים מבצעים אבל כשחושבים על זה, מדענים הם מחוללי הניסים האמיתיים שיוצרים עולם שבו אין צורך להמתין לנס.
.

 

זוכרים את סטיב אוסטין, האיש השווה מיליונים? אחרי תאונה שקרתה לו הוא קיבל רגליים ביוניות וגם יד ועין. כשהיינו ילדים זו הייתה סדרת טלוויזיה אבל היום, חברת ביונס כבר מייצרת מערכות מתקדמות שנראות כאילו הן נלקחו מעולם המדע הבדיוני. המערכות הללו מאפשרות לאנשים שמערכת העצבים שלהם פגועה, לתפקד בצורה טובה הרבה יותר ולעשות דברים שלא היו אפשריים ללא המערכת – זו לא רגל ביונית, אבל זה צעד משמעותי בדרך אליה.

ניקח לדוגמה את המערכת שנועדה להפעלה טובה יותר של הרגליים: ה-NESS L300.

ישנם לא מעט אנשים שמתקשים מאוד בהליכה כיוון שמערכת העצבים שלהם פגועה – למשל, בגלל שיתוק מוחין, אירוע מוחי או תאונה. המוח לא יכול להעביר את הפקודה לשרירים הרלבנטיים כיוון שאין תקשורת בין המוח לבין השריר – התפקיד של מערכת העצבים. כך קורה שההליכה נפגעת והופכת קשה, לא יציבה ומוגבלת. הטיפול המקובל היה – ועדיין הינו בחלק מהמקרים – להשתמש בסד שמקבע את הרגל בצורה הנכונה להליכה. מדובר בפתרון מסורבל ולא נוח. כמו כן, בגלל חוסר השימוש בשרירים הללו ייתכן והם יתנוונו.

המערכת של ביונס נועדה בעצם להחליף את המוח בחלק מהתפקוד הרצוי של הרגל.
.

 

כמו שרואים בתמונה, המערכת מורכבת משלושה חלקים: סד שבתוכו מותקנות אלקטרודות; חיישן שמותקן בתוך הנעל; שלט רחוק.

למעשה, במקום שההוראה תעשה את דרכה מהמוח, דרך מערכת העצבים, אל הרגל, ההוראה מגיעה מכף הרגל עצמה – מחיישן שמותקן ומשדר הוראות לשריר הרגל הרלבנטי.

ככה זה עובד:

בזמן ההליכה, החיישן שמותקן על כף הרגל מזהה את מצב הרגל – את התנוחה שלה והזווית שלה ביחס לרצפה. הוא גם מזהה את קצב ההליכה.

החיישן משגר את המידע אל הסד וגורם לו לשדר פולס חשמלי בזמן הנכון באמצעות האלקטרודה אל השריר.

הפולס החשמלי מפעיל את העצב המתאים שמפעיל את השריר המתאים – השריר מזיז את כף הרגל לתנוחה הנכונה.

הסד יכול להיות מותאם לירך או לברך, בהתאם לשרירים שאותם יש בעיה להפעיל באמצעות מערכת העצים המרכזית.

השלט נועד להפעלת וכיבוי המערכת, להתאמת רמת הגיבוי ולמעקב אחרי פעילות המערכת.

בסרטן הזה תוכלו לראות כיצד המערכת פועלת:

.

.

בסרטון הבא תוכלו לראות כיצד המכשיר פועל כשעושים בו שימוש. האישה בסרטון שסובלת מכף רגל שמוטה מראה כיצד היא משתמשת בו וכיצד הוא משפיע על ההליכה שלה.

.

.

ודוגמה מתקדמת ומרשימה עוד  יותר:

.

.

מערכת דומה מיודעת לבעיות בהנעת הידיים. היא פועלת לפי אותם העקרונות ומאפשרת הזזה של הידיים כמו שתוכלו לראות בסרטון הזה.

המדע, אם כן, מתקדם לו בצעדים מהירים אל העתיד ובזכותו אנשים רבים שהתקשו לעשות צעדים קטנים יכולים ליהנות מאיכות חיים גבוהה יותר. לנו נותר רק לחכות בסקרנות כדי לראות מה עוד צופן לנו העתיד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *