קטגוריות
יום יום מה חדש

עלי-אקספרס ועליבאבא – זירת הספקים הראשונה בעולם

בואו להכיר שתיים מזירות המסחר האלקטרוני הגדולות בעולם.

אלי אקספרס הינו האתר המכירתי של זירת הספקים מקבוצת אליבאבא.
אליבאבא הינו שוק ספקים אשר מוגדר כ-B2B– או "ביזנס טו ביזנס" – מינוח הלקוח משפת השיווק המקצועית. הרעיון בנוי על עסקאות של בית עסק אחד עם בית עסק שני (ללא לקוחות)– למשל, עסקאות בין יצרן לבין קמעונאי.

העסקאות הן בד"כ בנפחים גדולים; החל מעשרות ועד אלפי פריטים בעסקה. אליבאבא הוקמה בשנת 1999 והיוותה (מאז ועד היום) הזירה הגדולה ביותר בעולם ליצרנים, ספקים ובתי עסק שונים בהתנהלות אונליין במסחר מקוון ברשת.

לשם המחשת מימדיה של עליבאבא: בשנת 2012 המחזור השנתי של נפח המכירות בזירה עמד על 170 מיליארד דולר– יותר מנפח המכירות של איביי ואמאזון גם יחד לאותה השנה.

חברת יאהו! (YAHOO!) מחזיקה ב 40% מהבעלות על אליבאבא. כמו אלפי זירות מסחר בעולם אשר משתמשות בפייאפל (PAYPAL) כך גם אליבאבא ואלי-אקספרס השתמשו באתר זה עד לשנת 2011 שבה הסתיים החוזה בין חברת פייפאל לאליבאבא. מאז ניתן לשלם בכל שיטות התשלומים המקובלות בזירה למעט פייפאל. הסיבה לכך נותרה בלתי ידועה במלואה עד היום.

במנוע החיפוש ALEXA– המדרג פופולאריות אתרים באינטרנט ואת דירוגם– מככבת זירת אלי אקספרס במקום ה-171 מתוך כל האתרים ברשת לעומת ebay.com  אשר נמצאת במקום ה 17. נתון מרשים ביותר. האתרים המובילים ברשימה הינם פייסבוק וגוגל.

אלי-אקספרס הינה למעשה זירת מסחר בעיקר למשתמשי קצה או ללקוחות סופיים. אם באלי באבא ניתן לרכוש רק מצבורים של עשרות או מאות פריטים מאותו המוצר, באלי-אקספרס ניתן לרכוש החל מיחידה אחת וכלה בכמה מאות יחידות. ממש כמו בכל שוק רגיל.

הזירה עצמה מבוססת על המזרח הרחוק ומרבית הספקים נמצאים בסין. אלי-אקספרס דומה מאוד לזירת המסחר הגדולה אמאזון רק שכאן אלי-אקספרס אינם בודקים את טיב המוכרים כך שלעיתים עלולים לצוץ מוכרים שקריים ומוכרים שינסו לבצע הונאות כאלה ואחרות.

מספר חוקי בסיס לרכישה בזירת אלי-אקספרס

1. אם זה נראה טוב מדי ונשמע טוב מדי–זה כנראה טוב מכדי להיות אמיתי. תמיד בדקו עסקאות לפני שאתם רוכשים. אם ספק כזה או אחר מציע פריט במחיר מוזל כזה שיגרום לנו להרים גבה, יש לחשוב פעמיים ולשקול היטב את צעדנו.

לא פעם כבר נתקלתי במוכרים או חנויות באלי-אקספרס שהציעו "הנחה חד פעמית" או "הנחת חנות מיוחדת" או הנחות עם שמות מפוצצים– העיקר למכור והכול בדולר אחד או פחות.

אסור להתפתות לדברים הללו. הרי ברור שאף אחד לא יכול למכור כל מוצר בסנט אחד + משלוח חינם וגם להרוויח מהעסקה. נתקלתם בחנות כזו? התרחקו וחפשו לכם ספק אחר –כך תחסכו לעצמכם כאב ראש ולא מעט כסף.

2. תמיד יש לבדוק את מספר הפידבקים ואיכותם. לא כל המוכרים חייבים לעמוד על דירוג של 100% פידבקים חיוביים, אך כל מוכר שמקבל מתחת ל 90-92 אחוז פידבקים חיוביים, מוטב שלא לרכוש ממנו ופשוט לחפש ספק אחר עם דירוג פידבקים עמיד וגבוה יותר.

גם למספר הפידבקים יש משקל. אני,לדוגמא, אעדיף לרכוש ממוכר בעל 97% פידבקים חיוביים אשר מורכבים מ-10,000 פידבקים, מאשר מוכר שיש לו 100% פידבקים חיוביים אשר מורכבים מ-27 פידבקים בלבד.

3. מכיוון שאין אפשרות לתשלום באמצעות פייפאל באלי-אקספרס, ניתן לשלם באמצעות כרטיסי אשראי או כרטיס ויזה נטען של רשות הדואר וגם דרך WESTERN UNION–שירות משלוחי הכספים של חברות הדואר הבינ"ל.

העדיפות היא תמיד לשלם בכרטיס ויזה נטען כדי לצמצם עד כמה שניתן את החשיפה של הפרטים שלכם. את הכרטיס ניתן להשיג בסניפי דואר ישראל ברחבי הארץ. עלות הנפקת כרטיס כ-40 ₪ וטעינה ראשונית של 50$ במקום.

4. לאחר רכישה של פריט כלשהו, ולאחר שהמוכר יעדכן אתכם על כך כי שלח את הפריט אליכם, במרבית המקרים המוכר יספק לכם גם מספר מעקב לחבילה אשר בד"כ מסתיים באותיות CN שהן קיצור של CHINA– סין. ניתן לבדוק את סטאטוס החבילה באתרים הבאים:

http://www.track-trace.com/post

http://track-chinapost.com/?page_id=272

http://www.trackingkit.com/china-post-tracking/

http://www.17track.net/index_en.shtml

שימו לב שכיום ניתן גם לבחור שפה בזירת אלי-אקספרס– גם עברית. העניין עדיין בפיתוח אך ניתן כבר להשתמש בשפה העברית.

בכל הנוגע לשימוש בכרטיס האשראי: זירת אלי אקספרס הינה זירה מאובטחת יחסית לאתרי המסחר הסיני. היא המוכרת ביותר והאמינה ביותר למרות שלא ניתן לשלם באמצעות פייפאל. כל מה שנצטרך לעשות הוא לברר את איכות וטיב המוכר לפני שנרכוש.

בפוסט הבא על אלי אקספרס אדבר על רכישות ופתרון בעיות מול מוכרים, מספרי מעקב וחבילות וסוגי משלוחים.

מאת:

אסף ברון – מומחה לזירות מסחר מקוונות.

e-ma-bey – צרכנות גלובלית נכונה

www.asafbarron.com

http://asafbarron.com/

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *