קטגוריות
מה חדש

קורס עבודה בגובה – חובה שמצילה חיים

כמעט בכל יום אנו שומעים על מקרים מצערים של תאונות עבודה בגובה שמתרחשות באתרי בנייה ובזירות עבודה שונות והתוצאות הטראגיות שבעקבותיהן. משום שכך, משרד התמ"ת מחמיר מאוד בכל התקנות הקשורות בכך ומנסה בכל כוחו להוריד את מספר התאונות פר שנה. אחת הדרכים היא באמצעות קורס עבודה בגובה שמוגדר כחובה עבור כל מי שעובד בגובה של מעל 2 מטרים. במה בדיוק מדובר? להלן כל המידע.

קורס עבודה בגובה – למי הוא מיועד ומדוע זה כל כך חשוב?

חשבתם שעבודה על גבי סולם פשוט פותרת אתכם מלעבור קורס עבודה בגובה? ובכן, במידה ומדובר בעבודה שמתבצעת בגובה של 2 מטרים ומעלה מעל פני הקרקע, הרי שמדובר בעבודה בגובה! על קריטריון זה עונים לא רק מנופאים, פועלי בניין, כורתי עצים ועובדים בסנפלינג אלא למעשה גם מתקיני מזגנים, מתקיני דודים ושלל רחב של עובדים. אל תגידו "לשם מה אני זקוק לבזבוז הזמן הזה?" שכן מדובר בקורס שנועד להציל חיים, את החיים שלכם! דעו לכם כי המדינה מתחילה להפעיל חוליות רבות שתפקידן לפקח על העובדים בגובה, לבדוק שהם מבצעים את כל הנהלים שנקבעו ושאכן עברו קורס מתאים. מעבר הקורס בהצלחה הוא חובה, ובמידה ולא תעשו זאת, גם אתם וגם מעסיקיכם צפויים לסנקציות!

היכן עוברים את הקורס וכיצד הוא מתנהל?

קורס עבודה בגובה הוא קורס שתכניו נקבעים בהתאם לסוג העבודה שמבצע העובד הספציפי. תכני הקורס משתנים בין אנשי המקצוע השונים, כך שעובדי בניין למשל ומתקיני מזגנים יעברו קורס שונה לגמרי. בתי ספר גדולים שמציעים את הקורס פותחים בכל עת קורסים לקבוצות בעלות מכנה משותף, כך שאין צורך להמתין זמן רב מידי עד לפתיחת הקורס. הקורס עצמו מורכב מחלק עיוני ומעשי. בחלק העיוני נחשפים התלמידים לכל נושא העבודה בגובה, לומדים על חשיבות השמירה על הנהלים, אילו אמצעי זהירות קיימים וכו'. בחלק המעשי מתנסים התלמידים באותם אמצעים ולומדים כיצד להימנע מטעויות בזמן ביצוע עבודות שונות. ההתנסות המעשית מבוצעת בקבוצות קטנות (עד 10 אנשים) כך שכל עובד זוכה ביחס אישי ופרטני. יש לציין כי חובת ההשתתפות הפעילה בכל קורס עבודה בגובה אינה חלה אך ורק על מבצעי העבודה, אלא גם על מעסיקים – מנהלי עבודה וקבלנים.

חשוב מאוד לבחור בית ספר גדול ובעל מוניטין על מנת שחוויית הקורס תהיה טובה ותופק מיטב התועלת מן התכנים שיועברו. ניתן להצטרף לקורס באופן פרטי או לתאם את ההשתתפות דרך מקום העבודה. כמו כן לפי התקנות יש לעבור ריענון בקורס עבודה בגובה אחת לשנתיים על מנת להמשיך לעסוק בתחום. שיהיה בהצלחה!

מאת מערכת האתר

יעל מיכאלי, מנהלת התוכן ושיתופי הפעולה של האתר. כאשר אתם שולחים הודעה דרך "צור קשר", אני היא זאת שעונה. עובדת מביתי על גבעה בגליל. מגדלת ביחד עם בעל נפלא שני קטנטנים מלאי מרץ, חתול ובוסתן של עצים לא שגרתיים. בזמני הפנוי יוצרת בנייר ובצמר וכותבת את הבלוג "כשיצירה פוגשת חיים".
google+

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *