העוצמה האמיתית שבקסם: על קסמים מעצימים

כאשר אנחנו חושבים על מופע קסמים מיד מתעוררת בנו התרגשות. מופע קסמים משלב מוטיבים של הפתעה, עניין, סקרנות, צחוק והנאה ומתאים לכל הגילאים, למסיבות ולאירועים.

לצד ההנאה, ייתכנו גם רגשות אחרים. אחד המוטיבים המרכזיים במופע קסמים הוא הלא ידוע. כאשר קוסם עומד על הבמה, מלחשש מילים, משתמש במקל קסמים, מפריח יונים או שולף שפנים, אנחנו כקהל לא תמיד יודעים איך זה יגמר או מה יבוא בהמשך, ולכן, החלק הזה של הלא ידוע יכול לטמון בחובו גם רגשות של בהלה, חשש או עלבון.

כמובן שהרצון הוא שמי שהגיע ושילם לראות ולקחת חלק במופע קסמים, יהנה במהלך המופע, ובסיומו יצא בתחושה טובה של הנאה ושל למידה. יש מספר דרכים להעצמה של הקהל ושל המשתתפים במופע קסמים. הדבר החשוב מכל היא ליצור מופע מעניין, מסקרן ומאתגר, כזה שבו המשתתפים לוקחים חלק, מתנסים, עובדים כקבוצה וכיחידים. מופע טוב  הוא מופע שמשפר את ההרגשה של כולם, בין אם זה הופעה לכבוד יום הולדת לילדים בגיל גן או הופעה באירוע של חברה.

כאשר מתכננים מופע יש לזכור שצריך למצוא דרכים להעביר את הקסמים באופן מכבד ומצמיח, שישמח את הילדים ואו המבוגרים שלוקחים חלק בחגיגה, ושחלילה אף אחד לא יצא בתחושה נעלבת או מרומה.

הנה ששת הכללים למופע מוצלח ומלא הנאה:

להתאים את התוכן לקהל

 תכנון מופע קסמים לפעוטות בני שנתיים-שלוש, שונה מאד מתכנון והעברה של מופע לבני ובנות מצווה, לא כל שכן הופעה מול מתבגרים או הופעה במסיבת חברה. לכל אירוע כדאי לחבר קסמים וסיפורים שיתאימו לרמת המשתתפים, תכנים וקסמים שיפתיעו, ירתקו, יחדשו, ועדיין יהיו מובנים ומתאימים לגיל מבחינת מורכבות ויכולת חשיבה. באופן כללי נרצה להעביר מסר של כבוד ליכולת ההבנה של כל גיל.

לעורר פליאה וסקרנות

רוב האנשים, בוודאי הצעירים מבינינו, נהנים מחוש סקרנות מפותח. הסקרנות היא זו שמניעה אותנו קדימה ללמוד ולחקור. מופע טוב הוא מופע שמעורר ומגרה את תחושת הסקרנות. רצוי שהמופע יהיה בנוי כך שירתק, יעורר שאלות, יגרום למשתתפים לחשוב על מה שהם רואים ויעודד אותם לתהות מה עוד אפשרי בחיים. חשוב שהקסמים יהיו ברמה שתאתגר את הצופים, תפתח להם את מחוזות הדמיון ותראה להם חשיבה יצירתית מחוץ לקופסה.

להכיר את המשתתף בקסם

בכל חלק של המופע בו משתתף צופה מהקהל כחלק ממהלך הקסם, לוקח כמה דקות להכיר את האדם שעומד מולך. בעזרת כמה שאלות פשוטות נעזור למשתתף להוריד את המתח, לחוש נינוח ולשכוח שהוא "על הבמה" מול חברים ואו משפחה. לאורך החלק המשותף במופע נשים לב איך מרגיש המשתתף, נתייחס אליו, נלווה אותו בשאלות ובקשר עין רציף. בסיום – חשוב מאד להודות למשתתף וללוות את יציאתו מהבמה במחיאות כפיים, כך שירגיש מיוחד ומקובל בו בזמן.

לצחוק עם הקהל ולא על הקהל

לעולם לא נעשה צחוק על חשבון משתתף. אם נרצה להצחיק את הקהל, יש לחשוב מראש על בדיחות מתאימות או לשלב סיפורים על אירועים מבדחים. ניתן תמיד לצחוק על עצמנו, להכשיל את עצמנו בכוונה, להתבלבל או לשכוח מילים או חפצים כחלק מהמופע, אולם אף פעם לא לנצל את האמון והביטחון שרוכש לנו הקהל, ובטח לא מי שבחר לעלות על הבמה, לחשוף את עצמו ולקחת חלק פעיל במופע.

הצלחה גורמת הנאה

כיוון שמטרת המופע היא הנאה, חשוב כי מי שמשתתף במופע יחווה תחושת הצלחה. הצלחה וסיפוק הן אבני בניין חשובות בבניית ביטחון עצמי וערך עצמי של כל אחד. אדם שיוצא ממופע בתחושה שהוא הופתע, הבין, הצליח להיות חלק ולהתנסות בדברים חדשים, בעצם יוצא בתחושה הנאה והצלחה. לכן כל קסם בנוי כך שהוא "יצליח" ומי שלוקח בו חלק יקבל תשואות מהקהל, וירגיש כי הוא השתתף עכשיו במשהו יוצא דופן.

לעזור למשתתף על מנת שייהנה

כאשר משתתף מגיע לבמה, הכרחי לתת לו תחושה שהוא עוזר לבצע את הקסם, כלומר שהוא שותף מלא של הקוסם למה שקורה על הבמה. כל משתתף הופך, לכמה רגעים, להיות שוליית קוסם, ומקבל הרגשה שהוא כרגע עשה משהו ממשי כדי שקסם יקרה. חוויה כזו של מסוגלות ונוכחות מעצימה את האדם. כך הוא מסיים את חלקו בתחושה טובה, כיפית, המדגישה את הייחודיות שלו.

קוסם הוא אמן הפרטים הקטנים. במשך השנים עליו לשכלל לא רק את זריזות הידיים שלו או רק להגדיל את סל הקסמים והיכולות הטכניות הנחוצות לו. חשוב ביותר שקוסם המופיע מול קהל, בייחוד מול ילדים צעירים, ישכלל את היכולות שלו לזהות ולהבין מי האדם שנמצא מולו ומה הצרכים והרצונות שלו. על הקוסם למצוא את הדרך הטובה ביותר לרתום אותו להופעה ולתת לו חוויה בלתי נשכחת של כיף והנאה בדרך מעצימה ומכבדת וחלילה לא מעליבה או משפילה.

נשמח לשמוע את דעתכם על המאמר

תגובות התפרסמו למאמר זה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.