7 עברות פליליות שבכלל לא ידעתן שהן כאלו

מאת עורך דין אלון ארז

עבירה פלילית היא עשיית מעשה (או הימנעות מעשיית מעשה) בניגוד להוראת החוק. כולנו מכירים את העבירות הפליליות הנפוצות: גניבה, גרימת מוות, הונאה, מרמה ועוד. אולי לא ידעתם, אבל בספר החוקים הישראלי יש כמה חוקים פחות ידועים שעבירה עליהם היא עבירה פלילית לכל דבר ודינה מאסר.

  • מי מאיתנו לא הוציא מתישהו לרחוב כל מיני חפצים שאין לו בהם צורך, כדי שמישהו מהעוברים ושבים שמעוניין בכך יוכל לקחתם?

מסתבר שלפי חוק העונשין, פרק י"ג – עבירות קלות, מי ש"מוציא לדרך ציבורית אשפה או דברים אחרים באופן שיש בו כדי לגרום פגיעה או אי נוחות לעובר ושב" או "מניח או משאיר בדרך ציבורית זוהמה, אשפה, פסולת או כל דבר פוגעני אחר", יכול לקבל חודש מאסר בכלא. (למידע נוסף לחצו כאן)

  • גם מי שקושר חיה "באופן שיש בו כדי לגרום הפרעה בדרך ציבורית" יכול לקבל את אותה תקופת מאסר. אולי כדאי שתשימו לב לזה בפעם הבאה שאתם קושרים את הכלב ברחוב לפני כניסה לחנות…
  • חובבי הטיולים יכולים למצוא את עצמם נכנסים לפעמים בתמימות לשטח חקלאי, לבוסתן או לפרדס, כחלק מהטיול. שימו לב: זו עלולה להיות עבירה פלילית, ואתם יכולים להיכנס על כך לכלא.

בחוק העונשין כתוב "העושה אחת מאלה, ואין בידו להוכיח הרשאה או הצדק כדין, דינו – מאסר שלושה חדשים: נכנס לגן, או לקרקע זרועה או מוכנה לזריעה או שיש בה קמה או עשב שנזרע למרעה, או שוהה בגן או בקרקע כאמור…".

  • תמיד חלמתם לטפח ערוגה קטנה או גינת ירק ביחד עם הילדים? כדאי שתשימו לב איפה אתם עושים את זה. לא ניתן להשתלט על חלקת אדמה ולעבדה ככה סתם. לפי החוק, "הזורע, נוטע או מעבד אדמה הנמצאת בתוך מירווח של שבעים וחמישה סנטימטרים מן השפה החיצונית של דרך ציבורית, ואין לו הרשאה, דינו – מאסר חודש ימים".
  • גם מי ש"אינו מנקה או אינו מתקן תנור או ארובת עשן של בית, סדנה או בית חרושת" עובר עבירה פלילית ודינו מאסר. מכיוון שהתנור הביתי שלי הוא לא הדבר הכי נקי בעולם, זה קצת מדאיג אותי למען האמת…
  • נותני שירות מסוימים צריכים להיזהר שלא לעבור על החוק. האם בפעם האחרונה שהתארחתם בבית מלון, שמתם לב אם היה פנס בלילה בחצר המלון? דעו כי "בעל מלון או אכסניה שאינו מציג בלילות פנס או מאור בחצריו" עובר עבירה פלילית!
  • בעל עסק שמסרב לקבל מכם מזומן במטבע מסוג מסוים (נגיד, שטר גדול…) יכול למצוא את עצמו בכלא. החוק אומר במפורש כי "מטבע או שטר שהם הילך חוקי בישראל, כל המסרב לקבלם בשווים הנקוב, דינו – מאסר שלושה חדשים".

עבירה על החוק

כל הדוגמאות האלו אולי נראות מעט מופרכות, אבל הן אמת לאמיתה. אמנם הסיכוי שתמצאו את עצמכם מואשמים בעבירה פלילית בגין אחת מהן הוא כנראה לא גבוה, אבל כמו שאומרים: אף פעם אל תאמרו אף פעם…

נשמח לשמוע את דעתכם על המאמר

תגובות התפרסמו למאמר זה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.