חמישה טיפים פשוטים וקלים לפרויקט צביעת הבית

רגע לפני שאתם ניגשים בהסתערות קרב על פרויקט צביעת הבית הבא- נוסח 'עשה זאת בעצמך' סיכמנו עבורכם כמה טיפים לעבודה נכונה, ויעילה, וגם חסכונית בכסף.

+ טיפ ראשון- ראשית תכנון

תכנון הוא שלב  שראוי להקדיש לו זמן בלתי מבוטל וזה גם השלב שיחסוך לכם זמן והוצאות מיותרות. בשלב תכנון הצביעה חשוב לשאול שאלות מנחות על מנת להגיע להחלטה מה בעצם לצבוע. אילו חדרים בבית מועמדים לפרויקט הצביעה. האם תרצו לצבוע את כל הבית או חלקים ממנו בלבד? האם ישנה עבודת הכנה שצריך לעשות- כדוגמא תיקונים בטיח, סדקים שיש למלא, כתמי עובש שדורשים טיפול והסרה, ואולי יש חדרים שכלל לא דורשים צביעה מחדש, האם ישנם פרטים דקורטיביים או אפקטים ומרקמים אותם תרצו להוסיף לתוכנית העיצוב ולהוציא לפועל בצביעה. כל אלו שאלות שחשוב מאוד לשאול הרבה לפני שעורכים רשימת קניות ובוחרים גוונים אהובים. לפני שאתם נסגרים סופית על גוון, עשו ניסוי קטן- מירחו את הצבע המיועד על חתיכה של קרטון ובדקו את התוצאה. לרוב היא תהייה מעט שונה מהקטלוג או מניפת הצבעים, לכן חשוב להתרשם מהתוצאה קודם. אפילו מומלץ לקחת את הדוגמה לחדר המיועד ולבחון אותו בתנאי התאורה המשתנים, משום שגם התאורה מאוד תשפיע על הגוון שיתקבל.

+ טיפ שני- מחשבים כמויות של צבע

עכשיו שאתם יודעים אילו חדרים בבית בדיוק תרצו לצבוע ונסגרתם על גווני צבע, ואפקטים בהם תרצו להשתמש, חשוב מאוד לאמוד מה היא כמות הצבע לה תזדקקו על מנת להתחיל את הפרויקט.

כיצד עושים זאת? בכדי לחשב את כמות הצבע לו תזדקקו, יש לחשב את מספר המטרים הרבועים אותם תצבעו וזאת יש לעשות על ידי חישוב שטח הפנים של הקירות. את שטח הפנים מחשבים על יד מכפלה של אורך ורוחב של כל קיר מקירות החדר. לאחר חישוב של כל שטח מקירות החדר יש לסכום את המספרים יחדיו ומתוכם להחסיר את שטחי החלונות והדלתות. כל קיר זקוק לשתי שכבות צבע, לכן את השטח יש להכפיל בשניים  ועל כך לקחת מקדם הגנה של 20% של תוספת על התוצאה הסופית. ישנם גם דרכים קלות יותר לחשב את שטח הצביעה שעומד לפניכם והוא להשתמש באפליקציות שונות- דוגמה אחת היא מחשבון צבע באתר טמבור. בסדרות צבע שונות יש רמת כיסוי משתנה ולכן חשוב לקרוא את הוראות היצרן בגב האריזה, ולהתחשב בכך העת חישוב כמויות הצבע.

 גלריית חדרים

מתוך גלריית חדרים באתר טמבור

 + טיפ שלישי- מחליטים מראש אילו חומרים צריך

סיד או צבע:

אם בכוונתכם לחדש את מראה הבית בצבע לבן, יש שתי אפשרויות שעומדות בפניכם: סיד או צבע אקרילי לבן (או בהיר). מה הוא בעצם סיד? זוכרים שפעם היו מסיידים את הבית? ואפילו עד היום משתמשים בפועל זה כאשר מתכוונים לחידוש הצבע.  כיום לא מסיידים את הבית, ולמעשה זו שיטה מיושנת שבבסיסה עומד עקרון של צביעה באמצעות צבע מבוסס סיד טבעי. סיד הוא חומר טבעי ועל כן הוא נושם, ויחסית יעל נגד כתמי פטריות ועובש, ומכאן נובע היתרון הגדול שלו. חסרונו מתבטא  בכך שהוא לא נקשר כל כך טוב לטיח, וכתוצאה מכך עלול להוריד מהגוון שלו תוך כדי מגע. מאז תקופת הסיד, תחום הצבע עבר התפתחות טכנולוגית משמעותית, וכיום קיימים מגוון פתרונות סינטטיים ליישומי צבע שונים וייעודים לתנאים של כל סביבה וסביבה. כיום ניתן למצוא סדרות צבע ייעודיות לתפקידים רבים ושונים. אם להגנה מפני רטיבות, עובש, אם לתנאי חוץ, תנאי לחות, ועוד.  בכדי לצבוע את הבית חשוב לבחור בצבעים המיועדים לשימוש פנים, דוגמה אחת היא סדרת סופרקריל של טמבור- שמיועדות לקירות הפנימיים של הבית. סדרת צבעים זו היא על בסיס וניתן להשיג אותו במבחר של כל גווני מניפת הצבעים של טמבור.

 גלריית חדרים

מתוך גלריית חדרים באתר טמבור

צבע מים- צבע שמן:

איך יודעים מה לבחור – צבע מים או צבע שמן? צבעי מים וצבע שמן שונים מאוד זו מזה במבחן התוצאה. התוצאה הסופית של צבע מים תתקבל כמראה טבעי, הגימור יהיה מט. צבע שמן גם כן ניתן להשיג בגימור מט אך המראה שיתקבל הוא אטום, אפילו נוטה לפלסטי ומבריק. צבע מים הוא קל בהרבה לשימוש ותיקונים- ומדללים אותו כמובן עם מים. צבע שמן. צבע שמן הוא  הרבה פחות 'סלחן'- כלומר כל טעות או פגם נראים בו בברור. לאלו שלא מנוסים בתחום יהיה הרבה פחות ידידותי לשימוש- בייחוד למשטחים גדולים כמו קירות לתהליך עבודה קל יותר של צביעת קירות הבית, מומלץ להשתמש בצבעים על בסיס מים.

כלי עבודה:

לפרויקט צביעה של כל הבית, צבע הוא בהחלט מרכיב חשוב, אך ישנם עוד כלים רבים אותם תצטרכו על מנת להשלים את הפרויקט. ציוד נלווה כגון יריעת ניילון, מברשות, רולרים, מרק למילוי סדקים, ניירות שמיר להחלקת המשטח, מוט הארכה למברשת, שפכטלים, ועוד. עשו בדק בית קטן לפני שאתם ניגשים לחנות הקרובה, כדי שלא תשלמו עבור כלים וחומרים  שגם כך נמצאים במחסן ועוד ניתן לעשות בהם שימוש. ועוד טיפ קטן השתדלו לקנות מוצרים איכותיים גם אם זה אומר שתצטרכו להשקיע קצת יותר, כך לא ישירו לכם שערות לתוך הצבע, העבודה תהייה נוחה וזה  בתוצאה הסופית.

 גלריית חדרים

מתוך גלריית חדרים באתר טמבור

+ טיפ רביעי- מכינים רשימת מכולת

בוודאי שמעתם לא פעם שלא הולכים למכולת ללא רשימת קניות מסודרת, אז כלל זה תקף גם לטמבוריה הקרובה. רשימה ערוכה ומסודרת תשמור אתכם מפני פיתויים והוצאות מיותרות, ובעיקר תעזור לכם להיצמד לתקציב.

+ טיפ חמישי- קשה באימון קל בקרב

לעיתים יש נטייה לזלזל בכמות ההשקעה הנדרשת להכנה לקראת צביעה, ולפעמים אחרי התכנון והקניות הנטייה הטבעית היא להסתער על העבודה. לפני ההסתערות, דעו שככל שתשקיעו יותר אנרגיה בהכנה המקדימה של צביעת הבית, כך תהליך הצביעה יעבור בנחת ונוסף על כך זה יתבטא בתוצאה הסופית- שתראה מקצועית יותר. עבודת הכנה כוללת את כל הפרטים הקטנים. טיפול זה יעניק לכם את החופש במהלך הצביעה להתרכז אך ורק במריחות הצבע- הסרה של וילונות בחדר, כיסוי הרצפה והפאנלים עם ניילון ומסקינטיפ, כיסוי שקעים וגופי תאורה

עכשיו שאתם מוכנים- זה הזמן לגשת למלאכה, פנו לכם זמן מתאים, בלי לחץ וגם בלי להפוך את הבית לאזור קרב, קחו בחשבון שהפרויקט עלול להתארך מהצפוי. אל תנו אפילו לסיים את כל הבית ביום אחר- התחילו מחדר אחד והתקדמו משם. זמן מצוין לצבוע את הבית הוא אביב, מזג האוויר הוא מאוד נוח ולא צריך מזגן כדי לחמם או לקרר וכך אפשר להשאיר את החלונות פתוחים לאירוור החדר. בזמן האביב גם ישנם מבצעים מצוינים לחומרי צבע, כך שתוכלו להוזיל עלויות.

לטיפים נוספים בנושא צביעה למתקדמים, היכנסו לאתר טמבור>>

נשמח לשמוע את דעתכם על המאמר

תגובות התפרסמו למאמר זה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.