ידועה בציבור – לחיות בזוג בלי הטקס הדתי אבל עם כל המחויבות הנדרשת בפני החוק

לפני שנים רבות היה המושג 'ידועה בציבור' בעל מטען שלילי והשתמשו בו לצורך רכילות ולא פעם לעג כדי לתאר למעשה פילגש. זו גם הסיבה להצמדת המלים המשונה מעט שהייתה בעצם בעלת המובן – כולם יודעים שההיא עושה אתם יודעים מה עם ההוא. אבל במהלך השנים קיבל המושג משמעות לגמרי אחרת, כמו גם תוקף בעיניי החוק, ולמעשה כיום כשבני זוג חיים ביחד בלי להינשא הם מכונים "ידועים בציבור".

הסיבות לבחור לחיות יחד מבלי להינשא רבות – יש התולים את האשם לבחירה במוסד הרבני הקפדן והשמרן ובעיקר באופן שבו הוא מנהל גירושים, אם חלילה נזקקים לכאלו. אחרים טוענים שהזמנים שמשתנים ומאפשרים יותר פתיחות והבנה למה שפעם הוגדר כחריג הם שמאפשרים לנו כיום שלא להתחתן אלא רק לחיות יחד כמשפחה. ובאמת יתכן שטקס הנישואין, המחייב בני זוג זה לזו לכל החיים, אינו ראלי עוד. לנוכח ממצאים סטטיסטיים שמראים כי בשני העשורים האחרונים טיפס אחוז המתגרשים כבר בשנת הנישואים הראשונה ועלה ב-50%, שכ-20% מהזוגות הנשואים מתגרשים בתוך פחות משלוש שנים מיום האירוע המאושר, ושבתל-אביב, למשל, עומד אחוז המתגרשים על כמעט 50% כיום – יתכן בהחלט שהבחירה לחיות כידועים בציבור היא נבונה בעידן הנוכחי יותר מאשר הבחירה בחתונה הרשמית והמסורתית.

מה אומר החוק?

מכיוון שאנחנו נמצאים כבר באמצעו של העשור השני במאה ה-21, ושהתופעה של חיים יחד ללא נישואים רווחת ביותר, המושגים "ידועים בציבור" וכן "ידועה בציבור" ו"ידוע בציבור" זכו להגדרה משפטית, והדבר אומר שהקשר של שני אנשים שחיים יחד תחת קורת גג אחד, מנהלים משק בית משותף ושהחברה מכירה כבני זוג הוא קשר מחייב בעיניי המחוקק.

כיום נחשבים בני זוג ידועים בציבור ממש כמו היו נשואים. בני זוג שמוכיחים כי הם ידועים בציבור יכולים לזכות בכל ההטבות והזכויות שמגיעות לכל זוג נשוי במדינה. ההבדל המהותי בין נישואין למצב של ידועים בציבור הוא שבשעת פרידה בני הזוג הידועים בציבור לא יעברו את התהליכים בבית הדין הרבני.

הסכם ידועים בציבור ותעודת זוגיות

כאמור, כדי שהקשר בין שני אנשים שחולקים יחד חיים משותפים יהיה מוכר על ידי החוק, ושהאישה תוגדר כידועה בציבור לכל צורך משפטי או ביורוקרטי, נדרשים בני הזוג להוכיח את הדבר. מהסיבה הזו, וגם פשוט כדי להסדיר מעט כללים ביחסים ולא להשאיר אותם ליד הגורל ולהפוך אותם לאנרכיים מדי, מומלץ מאד שבני זוג החיים כידועים בציבור יכינו אצל עורך דין הסכם ידועים בציבור, שבו מומלץ גם שיפרטו – מעבר לחתימה על הכרה זה באחר כבן הזוג הקבוע שאיתו חלוקים את החיים מבחירה – גם מספר כללי בסיס לחיים המשותפים, במיוחד אם השניים הם גם הורים לילדים.

אפשרות נוספת שעומדת בפני אשה ידועה בציבור וגבר ידוע בציבור שרוצים מעט רשמיות ביחסיהם אבל ללא האלמנט הדתי הטקסי – הנפקת תעודת זוגיות. תעודת זוגיות נחשבת כתעודה משפטית לכל דבר ותפקידה להוכיח את הקשר הזוגי שמתקיים בין שני אנשים. התעודה מונפקת על-ידי ארגון המכונה "משפחה חדשה", שהוא למעשה הגוף היחיד בישראל שיש בידיו את הזיכיון להנפקת תעודות הזוגיות, המוכרת בחוק הישראלי.

אז יתכן שנמלטתם מהמוסד הרבני ומחתונה כדת וכדין אבל אם תרצו לקבל מהמדינה יחס שווה לזה שמקבלים זוגות נשואים תהיו בכל זאת חייבים להסדיר את הדברים במסמכים רלוונטיים. לא נורא. אפשר להתייחס למעמד החתימה על המסמכים כאל סוג של טקס נישואים אלטרנטיבי ולעשות אותו פחות יבש באמצעות התייצבות למעמד למשל עם בגדים היתוליים או חגיגיים במיוחד. אפשר לצלם תמונות ולהתנשק באופן רומנטי מעל הדפים החתומים, ואפילו להביא את הילדים לאירוע. הפיכת האקט הרשמי לאירוע נעים שמבשר על אהבה ומחויבות הדדיים אפשרית – איך הדבר תלוי אך ורק בכם. שיהיה במזל טוב!

נשמח לשמוע את דעתכם על המאמר

תגובות התפרסמו למאמר זה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.