החלטתם לכתוב ספר אישי לראשונה בחייכם? כמה טיפים לכותב המתחיל

כתיבת ספר אישי היא מפעל חיים. גם אם יש לכם יופי של כישרון כתיבה וניסיון כתיבה במקומות שונים, כתיבת ספר אישי שונה מכתיבה של בלוג, מכתיבה לאתר אינטרנט, מכתיבה אקדמית או בעצם מכל סוג אחר של כתיבה שבו התנסיתם במהלך חייכם. זה אומר, שאתם צריכים לצלול אל המשימה מוכנים, ועם ידיעה ברורה של מה צפוי לכם. כמה טיפים שיעזרו לכם לצלוח את הפרויקט בנעימים ובאפקטיביות לפניכם.

חשבו מה אתם רוצים לספר לעולם

כתיבת ספר אישי צריכה להתבסס על רצון לומר משהו לעולם, לבטא את אמונותיכם, לספר את סיפורכם. זה אומר, שראשית עליכם לגבש את הסיפור הזה, את המסר שאתם רוצים להעביר, תוך הצגה של מי אתם ומה אתם, ורק אז, אתם יכולים להתחיל בכתיבה ממשית. על כן, לפני התחלת הכתיבה, אתם חייבים להבין מי אתם, ומה אתם רוצים לתקשר החוצה לקוראים, אחרת, הכתיבה שלכם לא רק תהיה מבולגנת וכיאותית, אתם גם לא באמת תצליחו ליצור נרטיב ברור ורציף של סיפור חייכם.

אספו חומרים

המסר המרכזי שאתם רוצים להעביר כבר ברור לכם? מצויין. עכשיו אתם יכולים להתחיל לאסוף חומרים לכתיבה. זהו תהליך ארוך שיכול להימשך בעצם כל החיים. רשמו לעצמיכם זכרונות, תעדו רגעים מרגשים, סיפורים יוצאי דופן שקרו לכם במהלך החיים ואנקדוטות שאתם מאמינים, שיהיה מענין לאחרים לשמוע עליהן. השלב הבא יהיה לצקת סדר וארגון אל תוך החומרים הללו באופן שיאפשר לכם לגבש "מהלך כתיבה" ברור.

גלו סבלנות

כתיבת ספר אישי היא סוג של לידה. מדובר בתהליך שלוקח זמן רב, והוא גם יכול להיות כרוך בכאב. בין אם מדובר בחוויות חיים לא פשוטות, שאתם פתאום לראשונה מוציאים החוצה, ובין אם זהו תסכול שנובע ממחסום כתיבה, כתיבת ספר אישי יכולה לעורר רגשות לא פשוטים, וחשוב שתגלו סבלנות לתהליך ושתלמדו להכיל את כל מה שייקרה בדרכיכם.

עשו לעצמיכם פסק זמן כשאתם מרגישים תקועים

ואם במחסום כתיבה עסקינן, קחו בחשבון שזה יכול לקרות. למעשה, זה קורה לכותבים הטובים ביותר. אתם יודעים בדיוק מה אתם רוצים לומר, אבל משהו משתבש כאשר אתם מנסים להעלות את הדבר הזה על כתב. קחו הפסקה, קחו שאיפה עמוקה, ועשו לכם פסק זמן מהכתיבה. לפעמים התרעננות כזו יכולה לאפשר לכם להתנקות, ולחזור לכתיבה נייטרלים יותר, נקיים ושופעי רעיונות והשראה.

נשמח לשמוע את דעתכם על המאמר

תגובות התפרסמו למאמר זה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.