קטגוריות
מה חדש פנאי

שרק תהיו לי בריאים: שבע תרופות מסורתיות מרחבי העולם

כמה תרופות שקרוב לוודאי לא תקבלו עבורן מרשם מהרופא שלכם – ולפעמים, טוב שכך.

האם כל התרופות שמצעיות לנו הרפואה המודרנית באמת עוזרות? האם תרופות שלא מקובלות בבתי החולים שלנו הן חסרות תועלת? בואו לא ניכנס לוויכוח ונסתפק בסיבוב מהיר מסביב לעולם כדי לגלות כמה תרופות שקרוב לוודאי לא תקבלו עבורן מרשם מהרופא שלכם – ולפעמים, טוב שכך.

תרופה ל(כמעט) הכול בסין: סוסוני ים

.

 

סוסון ים הוא דג מאוד מיוחד: לדוגמה, במינים רבים של סוסוני ים הזכר הוא זה שנכנס להריון (בערך) ומטפל בצאצאים (בדיוק). הרפואה הסינית מייחסת לסוסונים יכולת רפואית כבירה: מבעיות לב ועד אין-אונות – מה שמעמיד בסכנה את ההישרדות של לא מעט מינים של הדג המוזר הזה. האשמה איננה רק בסינים: ברחבי העולם כולו אנשים שמבקשים להיעזר בתרופות סיניות מהווים קהל יעד עצום לסחר בסוסוני ים למטרות רפואה.

תרופה לבעיות כוח-גברא ולסרטן בסין (ובמקומות אחרים) :קרן של קרנף

.

 

האמונה בכוח הריפוי שנחבא בקרנו של הקרנף היא עתיקת יומין: הפרסים, לדוגמה, האמינו שכלים שעשויים מקרן של קרנף יגלו לשותה אם יש במשקה רעל. כיום הקרן נחשבת לתרופה למגוון בעיות רפואיות ברחבי העולם – מה שמעמיד בסכנה את ההישרדות של מיני הקרנפים השונים.

תרופה להתכווצות שרירים, צינון ועוד מסין: כוסות רוח

.

 

הטיפול באמצעות הצמדת כלי לגוף ושאיבת האוויר – כוסות רוח – היה מקובל ברחבי העולם כולו בעבר אבל כיום הוא שרד בעיקר ברפואה הסינית. עם זאת לאחרונה החלו להתפרסם מחקרים שמעודדים שימוש מודרני בשיטת הרפואה המסורתית הזו.

תרופה לאסתמה מהודו: דג חי עם תוספות

.

 

התרופה הזו היא המומחיות של משפחה אחת מהיידראבאד שבהודו. למשפחה יש מתכון סודי של עשבים שמוכנסים אל פיו של דג חי (סרדין, למי שרוצה לדעת). הדג החי ניתן לפציינט הסובל מאסטמה – הפציינטים מגיעים באלפים אל מקום המושב של המשפחה במהלך חודש יוני, הזמן שנקבע לטיפול במחלה מלפני דורות רבים.

תרופה לבעיות פרקים ממצרים: קבורה בחול

.

Source: Uploaded by user via mido on Pinterest

 

סיווה, נווה מדבר במרחק כ-700 קילומטרים מקהיר, מציע תרופה לקשוחים שבינינו: קבורה בחול בשיא החום כדי לטפל בבעיות פרקים שונות. למי שעוד לא השתכנע: התרופה הזו פותרת, לפי המומחים המקומיים, גם בעיות של כוח גברא.

תרופה לנדודי שינה מאינדונזיה: אגוז מוסקט טחון

.

 

הרפואה המסורתית באזורים שונים של אינדונזיה נקראת ג'אמו. מלבד השימוש באגוז מוסקט תוכלו למצוא עוד לא מעט תרופות כמו ליים לבעיות של משקל יתר, בזיליקום לבעיות של ריח גוף ועוד. ההמלצות על מוסקט הגיעו למערב כבר בימי המהפכה התעשייתית אבל ההמלצה עדיין מוגבלת לתחום של הרפואה האלטרנטיבית ועוד לא נמצאו הוכחות מדעיות ליעילות התרופה.

תרופה לכאב גרון ושיעול ממלטה: סירופ חרובים

.

 

טוב, אולי התרופה הזו לא נולדה במלטה, אבל הצנצנת הזו יפה במיוחד. החרוב נפוץ בכל ארצות הים התיכון והכנת דבש מחרובים היא סיפור עתיק. כולנו יודעים שדבש טוב לגרון אבל לפי מומחי הרפואה הטבעית, דבש חרובים טוב במיוחד. אפשר לצאת מהבית ולקטוף חרובים כדי להכין לבד את הסירופ אבל גם למי שאין חרובים בסביבה שלו יש פיתרון: סירופ חרובים נמכר בחנויות טבע בכל מקום.

אולי אלה לא תרופות שניתן למצוא בקטלוג של חברות תרופות בעולם אבל מי יודע – יום אחד אולי תיתקלו בהן בבית המרקחת הקרוב לביתכם או בביקור בארץ רחוקה (אני רק מקווה שזה לא כולל את סוסוני הים והקרנפים…) אז כדאי להיות מוכנים, לא?

***

מוגש בחסות סביב עולם – תיירות ללא גבולות בארץ ובעולם.

טיולים מאורגנים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *